nahoru

Chudák Ježíš. Nejhorší restaurace obrazu všech dob ovládla internet

pev24. srpna 2012 • 15:10
Chudák Ježíš. Nejhorší restaurace obrazu všech dob ovládla internet
foto: Facebook

Kdo neviděl, neuvěří. Kdo viděl, nejspíš taky ne. Osmdesátiletá Španělka Cecilia Jiménezová z města Borja už se nemohla dívat na loupající se barvu na dvě stě let staré fresce Ecce homo umístěné v tamním kostele. Do restaurátorských prací se proto pustila na vlastní pěst a obraz Ježíše před Pilátem Pontským upravila k nepoznání.

 


Vlastní iniciativou nejen zatopila tamním náboženským hodnostářům, ale nevědomky odstartovala novou internetovou mánii, která v posledních dvou dnech baví celý svět.

 

Takhle dopadl po zásahu amatérské restaurátorky obraz Ecce homo (vlevo stav z roku 2010, uprostřed loňská podoba, vpravo podoba po amatérském zásahu).Foto AFP PHOTO CENTRO DE ESTUDIOS BORJANOS / Profimedia.cz 

Z portrétu Ježíše se totiž po amatérském zásahu stal obrázek, který internetovým uživatelům připomíná uvařený brambor, oduševněle vyhlížející opici, kdysi populární hračku mončičáka, medvědí rasu Ewoků z Hvězdných válek nebo ježka s antropomorfními prvky.

 

Fanoušci Mr. Beana si zásah stařenky okamžitě spojili se scénkou ze celovečerního filmu Mr. Bean: Největší filmová katastrova, v němž věčný nešika nejprve zničí a poté amatérsky přemaluje slavný portrét matky od Jamese Whistlera.

 

 Přestože se s autorkou paskvilu mají příští týden sejít experti, kteří se následně pokusí vrátit fresku do původního stavu, nová verze Ecce homo od malíře Eliase Garcíi Martinéze si už teď získala miliony fanoušků z celého světa.

 

Ti tvořivější z nich začali okamžitě vyrábět vlastní verze "bramborového Ježíše". Někteří dokonce využili znetvořený obličej v jiných slavných obrazech, případně ukázali, jak by po úpravách amatérské restaurátorky dopadly například portréty Vincenta van Gogha nebo Mony Lisy.

 

Během necelých tří dnů od chvíle, kdy na nepovedenou restauraci upozornil španělský zpravodajský server Heraldo, tak vznikl nový internetový mem, kterého si všiml i specializovaný web KnowYourMeme.com. V databázi má momentálně na 150 výtvorů internetové komunity. Na ty nejpovedenější se můžete podívat v následující galerii:

 

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku