nahoru

Budou na tomhle létat pohraniční stráže? Americká firma vyvinula vznášedlo jako z Hvězdných válek

pev24. srpna 2012 • 06:00
Vznášedlo
Vznášedlo
• foto: 
Profimedia.cz

Sen všech fanoušků sci-fi, kteří se v minulých dekádách rozplývali nad vznášedly z Hvězdných válek, se pomalu naplňuje. Jedno takové "vozítko" dotáhla letos do fáze prototypu kalifornská společnost Aerofex. Otestovala ho nad Mohavskou pouští a chystá bezpilotní verzi.

 

"Představte si osobní létání tak intuitivní, jako kdybyste řídili kolo," stojí na webu společnosti, který svým strohým designem vrací návštěvníky zpátky do devadesátých let. Ani samotné vznášedlo zatím od pohledu nenadchne - u prototypu, který si máte možnost prohlédnout na youtubovém videu, převažuje funkčnost nad krásou. Tvoří ho dva silné, polohovatelné rotory namířené k zemi a pilot, usazený podobně jako na motorce, řídí celý stroj náklony vlastního těla.

 

 


Přestože se video objevilo na největším světovém videoserveru už v červenci, teprve v tomto týdnu se začalo virálně šířit internetem.Vznášedlo se umí samo stabilizovat a vyvine prý rychlost až 50 kilometrů v hodině. Oproti letadlům i klasickým terénním vozidlům má přitom jednoznačnou výhodu. Umí překonat prakticky jakýkoliv terén, ale zároveň se dostane dostatečně blízko zemi, aby umožnilo detailní průzkum okolí.

 

Elegantně to shnul zakladatel firmy Mark De Roche: "Berte to jako možnost snížit letovou výšku na úroveň čtyřkolek," řekl serveru InnovationNewsDaily.com. Mohlo by tak v budoucnu nahradit například současné čtyřkolky, jež si v některých zemích (včetně USA) oblíbily pohraniční stráže.

 

Přestože se vznášedla od Aerofexu nejspíš nikdy nedostanou do volného prodeje, firma s inovacemi nekončí. Zatímco druhá, vylepšená verze pilotovatelného vznášedla má být připravena k testování už letos v říjnu, příští rok by se nad Mohavskou pouští mohl prohánět první bezpilotní prototyp.

 

Na podobném zařízení, které dostalo podobu "tleskačovského" létajícího kola, mimochodem spolupracují i tři české firmy. Své vznášedlo Flying Bike plánují představit na zářijovém Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. I když si ani jejich vznášedlo si však nejspíš nikdy nekoupíte, pozornost veřejnosti bezpochyby přiláká.

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku