nahoru

Pozor na prasklinu v chodníku! Ztratíte život. Podvědomé hry si čas od času zahrajeme všichni

Petr Vnouček23. srpna 2012 • 13:50
Hry
Hry
• foto: 
YouTube.com

Určitě to jste to zažili. Cesta autem se vleče, řeč s řidičem vázne a tak hledáte zábavu za oknem. Po vzoru hráčů arkádových her proto očima podvědomě přeskakujete míjené stromy, značky, patníky u cesty. O zábavu je vmžiku postaráno, bez ohledu na její prostoduchost.

 

Že jste nikdy nic takového nedělali? A co dlouhé návraty domů, během nichž se úmyslně stoupáte na každou druhou dlaždici, překračujete praskliny v asfaltu, balancujete na obrubníku...

 

Sedmavacetiletý tvůrce videa, které na YouTube během jediného týdne získalo přes milion zhlédnutí, vás chce přesvědčit, že v žádném případě netrpíte psychickou poruchou.

 

Autor youtubového kanálu o dobrodružném cestování FollowTheFoot vzpomíná, že si v dětství při cestách autem představoval imaginárního kamaráda Sama, který běžel podél vozu, skákal přes překážky a svodidla lemující silnice a nikdy se nedotknul země.

 


Domnívá se, že se jednou za čas každý z nás stává hráčem malých, podvědomých her, mezi něž zařazuje například balancování na kolejích, slalom na kole přes pukliny na asfaltu, snahu dotknout se na první pokus nejníže visícího listu na stromě, odhadnout v duchu moment, kdy na semaforu naskočí zelená, nebo držet krok v rozmezí dvou řad kočičích hlav.

 

Hraní podobných mentálních her kupodivu nemusí sloužit jen k tomu, abychom si ukrátili dlouhou chvíli. V manažerských a marketingových kruzech se pro využití herních (resp. videohrních) mechanismů ve skutečném životě vžil termín gamifikace.

 

Může mít podobu odpočítávání času, postupného navyšování obtížnosti, nebo získávání bodů do celkového "skóre" za každý dokončený úkol a hodí se například pro situace, kdy zaměstnavatel jen s obtížemi motivuje své zaměstnance, kteří musejí delší dobu vydržet u monotónní činnosti. U pásu, na farmě nebo za kancelářským stolem je pak hned o trochu veseleji.

 

Jaké podvědomé hry hrajete vy?

 Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku