nahoru

Prosklená vitrína nebo betonová pevnost? Moderní stavby jsou hezké na pohled, ale často nejsou k bydlení

Klára Fischleinová22. srpna 2012 • 06:00
Prosklená vitrína nebo betonová pevnost? Moderní stavby jsou hezké na pohled, ale často nejsou k bydlení
foto: Profimedia.cz

Záplava denního světla, čirého skla, bílé barvy, kovových prvků, prázdného prostoru… Žádné šablony ani omezení (kromě fyzikálních zákonů) neexistují, což je na množství moderních staveb znát. Podívejte se na výběr stovky úspěšných architektů 20. století a jejich děl.

 

Většinou jsou hranaté, působí stroze a nezabydleně, jsou desítky metrů vysoké, ale i přilepené k zemi. Tak například Alberto Campo Baeza je jedním z mistrů architektů soustředících se hlavně na přízemní domy a kombinace skla s kamenem. Co nejvíce prosvětlené, jednoduché, možná až strohé - takové jsou jeho stavby.

 

Naopak temné, robustní a jen sem tam osvěžené barvami jsou budovy navržené švýcarským architektem Le Corbusierem, který zemřel v polovině 60. let minulého století. Srovnáním těchto staveb s návrhy jeho později tvořících kolegů si nelze nevšimnout tendence čím dál častěji a v čím dál větším množství využívat sklo jako stavební materiál.

 

Jiné moderní budovy jsou dokonce jako z jiné planety. Pestré barvy mísící se se zašedlými kovy a betonem, přesné geometrické tvary, z nichž trčí cosi vysoko do vzduchu a silně asociuje marťanské UFO. Přesně takové stavby má na svědomí britský architekt Richard Rogers.

 

Že se v moderní architektuře fantazii meze nekladou, dokazuje následující video, kde si můžete prohlédnout stavby navržené výše zmíněnými architekty i desítkami jejich kolegů. Zasnít se můžete taky u španělských lesních kanceláří.

 

 

 

Klára Fischleinová


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku