nahoru

Jako malí jsme věřili, že je všechno možné. Jako dospělí se bojíme, že se pod námi zlomí větev

Klára Fischleinová21. srpna 2012 • 10:00
Děti sní pořád, dospělí skoro nikdy. Není to škoda?
Děti sní pořád, dospělí skoro nikdy. Není to škoda?
• foto: 
Profimedia.cz

V dětství jsme se považovali za postavičky z kreslených pohádek i za princezny z těch klasických. Mysleli jsme si, že jako „velcí“ budeme mít všechno, co si představujeme, že budete těmi, za které se považujeme. Je možné vrátit se v dospělosti k "zastrčené" dětské odvaze i kreativitě. Možná…

 

Proč si v dospělosti zkazíme každou šťastnou chvilku pochybností, že to možná nebude tak růžové, jak se zdá? Proč se od každého riskantnějšího plánu necháme odradit škarohlídy nebo vlastním strachem?

 

Na podobné otázky se ptá autor následujícího motivačního videa, které se nás snaží upozornit na to, o kolik se ochuzujeme "dospěláckým myšlením".

 

 

Když budeme celý život jen váhat, možná si náš sen někdo splní místo nás. Někdo, kdo nevyrostl z toho, že všechno je možné, když necouvne. "Aby se něco mohlo stát realitou, musíme o tom nejdříve snít," řekla před dvěma lety dvanáctiletá Adora Svitak ve svém projevu na konferenci TED, kterým ohromila tisíce dospělých.

 

"Možná jste dříve měli velké plány, ale prostě jste skončili, když jste si pomysleli: To je nemožné, nebo že je to příliš drahé, nebo že vám to nic nedá. Tak či onak, my děti nejsme tak spoutané, když přijde na přemýšlení o důvodech, proč věci nedělat," připomíná Adora a dál mluví o tom, že by se dospělí měli občas také naučit něco od dětí stejně jako učitelé od svých žáků.

 

 

Existuje bezpočet způsobů jak probudit dřímající kreativitu. Uvažujte o příjemných (a v zásadě nenáročných) doporučeních z youtubového videa s názvem 29 způsobů, jak zůstat kreativní, které radí dělat při práci pauzy, zpívat si ve sprše, pít kávu, odpočívat, poslouchat hudbu a také občas odejít od počítače.

 

Kromě toho si také můžeme dovolit dělat chyby, riskovat a dokonce i porušovat pravidla. Naopak se nesmíme vzdávat, neměli bychom se snažit napodobovat ostatní a náš pracovní prostor by měl být uklizený. To může být pro některé těžko rozlousknutelným oříškem. Další z devětadvaceti tipů, jak zůstat kreativními, najdete v následujícím videu:

 

 

Klára Fischleinová


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku