nahoru
Postřeh JXD

Umělec pod vlivem různých drog namaloval desítky autoportrétů. Je to jen návrat do dětství

Jiří X. Doležal16. srpna 2012 • 13:32
Umělec pod vlivem různých drog namaloval desítky autoportrétů. Je to jen návrat do dětství
foto: Brian Lewis Saunders

Výtvarník Brian Lewis Saunders se s drastickými, ale blíže neupřesněnými, změnami ve svém životě vyrovnal po svém. Každý den v průběhu několika týdnů si vzal jinou drogu a pod jejím vlivem namaloval po výtvarné stránce unikátní autoprotrét. I když za to prý zaplatil lehkým poškozením mozku, ve svém experimentu dál pokračuje – jen s většími časovými odstupy.

 

Když sledujeme nejen Saundersovy výtvory, které uveřejnil na vlastním webu (a najdete je i v následující galerii), ale prakticky jakékoliv portréty osob zfetovaných různými substancemi, musíme však dojít k závěru, že vypadají fakt blbě. A to bez ohledu na to, kterou drogu požily.

 

Účinky drog jsou často zcela protichůdné ve svých konkrétních projevech. Když si dáte kokain nebo pervitin, budete plni energie, když si naopak dáte heroin nebo benzodiazepin, budete usínat, klímat a klimbat. Pokud se však podíváte na portréty lidí pod vlivem i tak odlišných substancí, najednou nacházíte v jejich výrazech něco společného. Co to je?

 

 

Odborně se tomu říká regres a obsahově se jedná o návrat ke staršímu, vývojově dřívějšímu a dětskému prožívání. Návrat do dětství, návrat k předracionálnímu uvažování a prožívání, návrat k tomu nevědomému, hlubinnému a nerozumnému v nás.

 

Drogy — platí samozřejmě i pro alkohol — prostě vrátí prožívání člověka někam do nízkých pater mozku, donutí ho k dětskému prožívání, a tím i k dětskému — a tedy opravdu zblběle působícímu — výrazu v obličeji. To, jak blbě vypadají sjetí lidé, jenom ukazuje, jak blbě by vypadali, kdyby neměli racionální kontrolu vlastního chování a výrazu.

 Klíčová slova: rxrx, jirixdolezalDiskuse ke článku