nahoru

Pospáváme, sledujeme filmy a seriály a popíjíme alkohol… I tak může vypadat práce z domova

Klára Fischleinová 14. srpna 2012 • 10:42
Pospáváme, sledujeme filmy a seriály a popíjíme alkohol… I tak může vypadat práce z domova
foto: Profimedia.cz

Společnost QuinStreet vytvořila pro web OnlineDegrees.com infografiku zaměřenou na pracovní režim „home office“. Do jaké míry se věnujeme zaměstnání a kolik času naopak promrháme soukromými aktivitami, může být pro zaměstnance lákavé, pro šéfy dost odrazující.

V posledních třiceti letech vzrostl počet lidí pracujících povětšinou z domova z 2,3% na 4,3%. Nejvíce těch, kterým zaměstnání umožňuje práci z domova, má bakalářské nebo vyšší vzdělání, výzkum, o němž v Česku informoval už Daniel Dočekal, jich napočítal 35,6%. Naopak těch, kteří dosáhli nižšího než středoškolského vzdělání a aktuálně využívají možnosti „home office“, je 11%.

 

Důvodů, proč pracovat doma, existuje řada. Mezi ty hlavní patří s četností 48% nutnost dokončit nestihnutou práci, ze 44% znamená práce z domova méně okolního vzruchu a rozptylování.

 

Kromě výše uvedeného může být lákadlem pro „home office“ také vybavení domácí pracovny. Ta někdy může být až mistrovským designérským výtvorem.

 

 

Co všechno - kromě pilného plnění povinností - tedy dělají lidé v pracovním čase? Téměř polovina, konkrétně 43%, někdy sleduje televizi nebo filmy, 35% se věnuje domácím pracím, 26% si dokonce s oblibou zdřímne, 24% se posilňuje alkoholem a celých 20% si zpříjemňuje pracovní chvíle hraním videoher.

 

Zajímavé je i to, v jakém oblečení doma lidé nejraději pracují. Nejvíce, tedy 49%, má na sobě džíny a tričko, čtvrtina zůstává v pyžamu, 7% dokonce jen ve spodním prádle a zbytek si obléká pohodlné volnočasové oblečení.

 

 

Zatímco 29% zaměstnanců si myslí, že jsou více produktivní při práci z domova, 49% nadřízených vadí, že s nimi nemohou mluvit z očí do očí. Možná trochu překvapivě si 37% pracujících myslí, že toho udělají více v kanceláři – na tom se shodují s 26% šéfů, kteří mají dojem, že práce mimo kancelář způsobuje menší soustředěnost.

 

Zaměstnavatelé však nejsou tak úplně bezmocní. Díky technologiím mají čím dál více možností, jak své podřízené při práci z domova kontrolovat. Mohou sledovat navštěvované stránky i spuštěné programy. "Velký Bratr" - v tomto případě váš šéf - nikdy nespí.

 

Anketa
Pracujete z domova, tzv. „home-office“?
Nikdy
36.6%
1289
Občas
42.6%
1500
Pracuji pouze z domova
20.7%
730

 

Klára Fischleinová


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku