nahoru

Je jí 95 let a skákala padákem. Jak se čtyřicetikilové dámě, která zamlada tahala na zádech kravské zdechliny, splnil životní sen

Klára Fischleinová 12. srpna 2012 • 00:15
Je jí 95 let a skákala padákem. Jak se čtyřicetikilové dámě, která zamlada tahala na zádech kravské zdechliny, splnil životní sen
foto: Archív Marty Kubátové

Skákala podruhé, ale dost možná ne naposled, žije jako v akčním filmu, má charakter nevídaně odvážné hlavní hrdinky. Tak se dá velmi zkráceně mluvit o Martě Kubátové, pětadevadesátnici, která před třemi lety poprvé skočila padákem a letos si tenhle zážitek rozhodla zopakovat.

 

Marta Kubátová se narodila v roce 1917 v Prčici. Život se s ní odmalička absolutně nemazlil. Ve čtyřech letech po probuzení vedle maminky zjistila, že v noci zemřela, jako mladá těžce dřela v řeznictví a hospodě, které vlastnila její rodina.

 

První manžel, se kterým má jediného syna, byl hluchoněmý. Celý jejich společný život ji ale i přes naléhání odmítal naučit znakovou řeč. Domlouvali se tedy komplikovaně, ale zvládli to. Po jeho smrti se podruhé vdala, ale ani tohle manželství nebylo ideální. Právě proto z něj alespoň na chvíli utíkala každé léto sama na dovolenou do Jugoslávie.

 

Po smrti druhého manžela zůstala sama. Dnes žije v nezaizolované chatě, zahradničí, leze na stromy, aby ostříhala větve, natírá střechu domu, shrabává strmou stráň… Kromě toho ráda plave (ještě donedávna se účastnila podzimního koupání ve Vltavě), čte a hlavně – skáče padákem.

 

 

Emil Franěk, instruktor a vedoucí jejího prvního seskoku, si ji natolik oblíbil, že ji k 95. narozeninám věnoval další seskok zdarma.

 

„Tak zase příští rok,“ řekla po dopadu na zem Marta Kubátová. „Vy můžete přijít kdykoli a máte to zdarma!“ loučil se s ní po druhém seskoku Emil Franěk. Celou akci můžete vidět v následujícím videu.

 

Video se připravuje ...
Marta Kubátová (95), tandemový seskok ze 4000 metrůVIDEO Reflex.cz

 

 

Klára Fischleinová


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.