nahoru

Před českým umělcem se svlékají modelky i právníci. Chystá se dobýt New York

Petr Vnouček30. července 2012 • 06:00
Před českým umělcem se svlékají modelky i právníci. Chystá se dobýt New York
foto: Martin Pavel

Vizuální umělec Martin Pavel fotí na ulicích Prahy polonahé lidi. Nikoho přitom nemusí přesvědčovat, zájemci se mu ozývají sami. Jeho projekt Daily Portrait, v jehož rámci na internetu zveřejňuje každý den jednu novou fotografii, si už v Česku získal takový věhlas, že příští, v pořadí už třetí ročník, přestěhuje do New Yorku. Následující rozhovor vznikl na základě e-mailové korespondence.

 

 

Za jakých okolností jste přišel na nápad, ze kterého se následně vyklubal projekt Daily Portrait?

 

Ten okamžik si pamatuju. Byl jsem opilej sám v baru a nešťastnej ze života a ze svý tvorby a přál si, aby se něco změnilo. Najednou ke mně tenhle nápad přišel shora.

 

Co vás na něm nejvíc baví?

 

Nejvíc mě na něm baví ten pocit z tvorby. Když jdu s člověkem městem a bavím se s ním, dívám se kolem sebe a soustředím se na to, kde ho vyfotit. Je to jako kdybych měl křídla a letěl, je to úžasný pocit. A pak, těsně předtím, než zmáčknu spoušť, jako kdyby se zastavil čas a všechna energie ve vesmíru se přenesla do zmáčknutí spouště a přenesla se přes objektiv na fotku. A pak, když ji rozbaluju po vyvolání, je to, jako kdybych rozbaloval vánoční dárek. Jako kdybych objevil něco nového, jako když biolog objeví novej druh brouka, takovej je to pocit. Důležité je pro mě ale i setkávání s lidmi, které bych jinak neměl šanci potkat. Proto také bude zajímavá vernisáž, kde by se lidé z toho projektu měli již podruhé setkat. A v neposlední řadě je to i projev svobody, kterou tady máme a které bysme si měli vážit. Třeba v USA by kolem mne bylo 10 policejních aut jen co by si žena sundala podprsenku.

 

Prohlédněte si autorský výběr Martina Pavla:

 

Je těžké přesvědčit lidi, aby do toho šli?

 

Lidi mně píšou sami od sebe, že chtějí vyfotit. V začátcích projektu v prvním ročníku jsem vyfotil asi tři až čtyři známé a domluvené modelky, ale hned další už byli lidi, kteří mi sami od sebe napsali, protože se projekt objevil v médiích.

 

Vybíráte si, koho vyfotíte?

 

Fotím každého, kdo napíše, nevybírám si. Jsou to lidi ze všech vrstev společnosti - lékaři, právníci, muzikanti, letušky, novináři, politologové, herečky, zdravotní sestry, učitelé, architekti, fotografové, malíři, modelky, lidi s různou barvou kůže, lidi z různých míst ČR, Ameriky, Německa, Francie, Slovenska, Ruska, Izraele a tak dále. Lidi homosexuální, heterosexuální, různých vyznání, chudí, bohatí, staří, mladí, lidé s domovem nebo bez...

 Martin Pavel
 (24) je multimediální umělec. Studoval interaktivní média a reklamní fotografii na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně. Momentálně žije v Praze, kde maluje, kreslí a vytváří videa. Na projektu Daily Portrait, který průběžné vytváří na blogu a facebookové stránce, pracuje s přestávkou mezi jednotlivými ročníky od března loňského roku.

 

Kolik lidí už jste celkem vyfotil?

V prvním a druhém ročníku pět set lidí. Fotím ale zatím jen v Praze, má to být portrét jednoho města.

 

Co jim tedy podle vás účast na vašem projektu přináší? Berou to jako happening, příležitost, jak se zviditelnit?

 

Neptám se jich, proč se zúčastňují, myslím, že je to každého věc. Pro někoho je to happening, pro někoho je to podílení se na umělecký tvorbě, pro někoho touha se ukázat, pro někoho třeba všechno dohromady nebo něco jinýho.

 

Na Facebooku jste napsal, že Vaši stránku navštěvují také průzkumníci z modelingových a hereckých agentur. Zajistil jste už svým modelům nepřímo nějakou práci nebo angažmá?

 

Nějaké ohlasy jsem měl, ale já už to pak moc nezkoumám, nezajímám se o to.

 

A máte nějaké ohlasy ze zahraničí?

 

Ohlasy ze zahraničí jsou. O projektu napsali několikrát v New Yorku. Další ročník bude probíhat právě tam.

 

Druhý ročník Daily Portrait je v plném proudu. Kdy skončí letošní kolo?

 

Letošní kolo bude končit, až poprvé nasněží. Chci totiž mít na fotce sníh. Fotit se začalo 26. března.

 

Mimochodem, jakého nejpodivnějšího člověka jste fotil?

 

Každej jsme něčím podivnej, i kdyby někdo takový byl, jakože nebyl, tak bych to určitě nenapsal.

 

Tak alespoň na jakém nejpodivnějším místě…

 

Místo, které se nejvíc vymyká, je asi fotka z řeky, kdy jsme byli oba ve vodě.

 

Pochopil jsem správně, že z letošních fotografií chystáte fotoknihu?

 

Ano fotokniha bude, bude na jaře, stejně jako výstava v galerii. Výtěžek z prodeje fotoknihy půjde na charitu. Celý projekt je nekomerční. V rámci Daily Portrait jsem se chtěl podívat na Prahu z jinýho úhlu. V té knize budou proto fotografie seřazeny tak, aby na sebe plynule navazovaly podle pozadí za fotografovanými lidmi. Když pak čtenář nechá padat jednotlivé listy na sebe, vznikne dojem jako kdyby procházel prostorem - letěl Prahou.

 Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku