nahoru

Místa, kam se nepodíváte: Takhle vypadají střeva Londýna a New Yorku

pev26. července 2012 • 06:00
Místa, kam se nepodíváte: Takhle vypadají střeva Londýna a New Yorku
foto: Profimedia.cz

Zatímco přípravy na páteční zahajovací večer letní olympiády finišují a Londýn dělá všechno pro to, aby se předvedl světu v tom nejjasnějším světle, vnitřnosti má pořád stejné. Na některých místech se nic nezměnilo už stovky let.

 

Na povrchu vede policie válku o čisté ulice se sprejery, pod londýnskými chodníky se ale už dávno zastavil čas. Na čistotu si tady nikdo nehraje - olympiáda, neolympiáda.

 

Steve Duncan, městský historik, průzkumník a fotograf městského podzemí, vytvořil unikátní fotosérii nejen z londýnských, ale i newyorských kanálů, plných polozapomenutých říček a starých odtokových tunelů.


"Jako městský historik a fotograf se snažím oloupat vrsty města, abych viděl, co je pod ním. Od vrcholků mostů až po hloubky kanalizačních tunelů mi tyto průzkumy městského prostředí pomáhají složit dohromady vzájemně propojenou a mnohorozměrnou historii a komplexitu velkých světových metropolí," píše na vlastním webu, na němž mimo jiné nabízí exkurze do kanalizačních bludišť pod New Yorkem.

 

Na svých podzemních výletech se zaměřuje především na hydrologickou a odpadní infrastrukturu. Kromě těchto dvou metropolí má ale prochozené "zažívací trakty" řady dalších světových měst - od Antverp přes Los Angeles a Paříž až po myanmarský Rangún.

 

Podívejte se na atmosférické snímky z podzemí Londýna a New Yorku, která bez Duncanovy pomoci zřejmě jen tak nenavštívíte:

 

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku