nahoru

Drezúru odmítl a řekl si o štětec. Hřebec z Kentucky je uznávaným umělcem

Klára Fischleinová18. července 2012 • 14:01
Malující kůň Justin
Malující kůň Justin
• foto: 
www.artistichorses.com

Adonna Combs z Lexingtonu v Kentucky miluje koně a jejich drezúru. Hřebec Justin, o kterého se stará od jeho dvou let, ale nemá povahu ani vlohy závodního koně. Mnohem radši se věnuje umění. Je to, pravda, u koně trochu zvláštní záliba, ale kdejaký lidský umělec by mu jeho talent mohl závidět!


Svoji kariéru odstartoval momentem, kdy vzal do huby jezdecký bičík a začal jím vytvářet nejrůznější obrazce v blátě. Adonna, která vystudovala uměleckou akademii, se nad jeho gestem zamyslela. Brzy mu obstarala štětce, barvy, papíry i plátna a začala sledovat, jak se Justin postupně zlepšuje. Nejprve maloval štětci připevněnými na jejím jezdeckém bičíku, dnes už jako správný profesionál tvoří bez pomůcek.


Adonna říká, že obrazy jsou sice abstraktní, ale i tak dokonale odrážejí jeho osobnost. Je prý odvážný, hravý a sebevědomý. Nelze si nevšimnout, že jakmile dostane do tlamy štětec, maluje bez delšího váhání. Adonna Justinovi při tvorbě trpělivě asistuje a jeho obrazy dotahuje k dokonalosti – podává mu štětce, barví a obtiskuje jeho podkovu na plátno… Díky ní je Justin považován za jednoho z nejzajímavějších průkopnických umělců v Kentucky.

 

 

První prodaná malba stála 15 dolarů, ty dnešní už mají cenu několika set dolarů. Justinovy obrazy se objevily v aukcích i mnoha galeriích – Galerii výtvarného umění v Nashvillu, Muzeu umění a designu ve městě Columbus, Uměleckém centru v jižní Indianě a na dalších místech.


Čím více se o tomto netradičním umělci mluví, tím přirozeně roste poptávka po jeho dílech. Uvidíme, jestli se za pár let nebudou studenti výtvarného umění učit také o úspěšném americkém malujícím hřebci.

 

Klára Fischleinová


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku