nahoru

Marx se obrací v hrobě. Němci představili platební kartu s jeho portrétem

pev19. června 2012 • 06:00
Platební karta s Marxem
Platební karta s Marxem
• foto: 
Sparkasse Chemnitz

Ideologický odpůrce buržoazie a kapitalismu Karl Marx se necelých 130 let po smrti dočkal pocty, která snad jeho světonázoru ani nemůže být vzdálenější. Busta autora myšlenky komunismu se totiž objevila na patební kartě německé banky Sparkasse Chemnitz.


Právě východoněmecký Chemnitz, neboli Saská Kamenice (dříve Karl-Marx-stadt), sloužil po druhé světové válce komunistické straně jako modelové socialistické město. A právě v něm dodnes stojí obří busta autora komunistické myšlenky.
 

O novém "lokálním" motivu na platební kartě rozhodla veřejnost v online hlasování. Přestože vybírala z deseti různých návrhů, místní hrad ani železniční dráha neuspěly - Marx je prý s přehledem převálcoval. Možná to souvisí i s východoněmeckou nostalgií, kterou v trochu jiném podání známe i z české kotliny.
 

Protože vtipný paradox přímo vybízí k ještě vtipnějším reakcím, server Planet Money po představení nové karty vyzval své čtenáře, aby vymysleli na Twitteru pro platební kartu s Marxem co nejtrefnější slogan označený hashtagem #marxcard. Vybíráme nejpovedenější příspěvky:
 

Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb. Na všechno ostatní je tu #marxcard (Peter Sahlstrom)
 

Jediná karta pro internacionální cestování. #marxcard (Erich Meschkat)


Jsou některé věci, které za peníze nekoupíte. Zvlášť pokud zrušíte veškeré soukromé vlastnictví. #marxcard (Nick Truden)


Sáhněte po ní, když se dostanete do červených. #marxcard (Ben Margalith)


Tričko s Che Guevarou 15$. Okomentovaná kopie Komunistického manifestu 10$.Možnost demonstrovat vlastní ideologickou zmatenost pokaždé, když provedete platbu: k nezaplacení. (Rich Muirhead)


Kdykoliv vám bude scházet kapitál. #marxcard (NPR's Planet Money)


#marxcard je dobrá, ale časem se rozštěpí v #lenincard, #maocard #trockicard #kolektivistickoucard a #plánovanáekonomikacard (Will O'Neill) 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku