nahoru

Česko má gynekologa Šuka, Německo psychiatričku Depku, Amerika právničku Sue Yoo. Ovlivňuje jméno naši profesi?

Adam Javůrek 15. června 2012 • 10:12
Psychoterapie Sabiny Depky. No nekupte to!
Psychoterapie Sabiny Depky. No nekupte to!
• foto: 
Adam Znášik

Nomen omen! Svět je plný lidí s příjmeními, která jsou obzvlášť vtipná, když se dozvíte jejich profesi. A vědci se hádají, jestli je to náhoda a nebo nás jména k profesi předurčují.

Když jsem měl před lety problémy s nohou a navštívil jsem doktora, letmo si mě při příchodu do ordinace přeměřil pohledem a hned řekl: To máš vážný. To nepotěšilo. A jak to sakra poznal takhle na dálku? Ukázalo se, že se jen představuje. Chirurg na Praze 4 se totiž jmenuje Tomáš Vážný, přísámbů a Google je mi svědkem.

 

Dnes ráno na mě na Facebooku vyskočila fotografie Adama Znášika, na které je psychatrická ordinace paní Depky.

Psychoterapie Sabiny Depky. No nekupte to!Psychoterapie Sabiny Depky. No nekupte to!Foto Adam Znášik

 

 

Dali jsme ji na Facebook Reflexu s odkazem na starší text o českých nomen omen. A začaly se sjíždět další příběhy:

 

  • "Na Kramároch v Bratislave na Oddelení hematológie a transfuziolológie pôsobí MUDr. Monika Drakulová," píše Ondatra Jób
  • Eduard Jahelka zas přivezl tetě do Holandska slivovici "Jelinek". "Což je v Holandsku největší kapacita na protialkoholní léčbu. Asi jako kdyby se u nas prodavala slivovice 'Skála' nebo 'Nešpor'."
  • v roce 2006 jste mohli zajít na přednášku Příčiny slepoty od MUDr. Slepánka. (tip Eva Weber)
  • Ve Vyškově mají pohřebnictví Josefa Hnátka (tip Zdeňka Adlerová)
  • co takhle alergolog Petr Pšíkal?

Těšíme se na další příklady v komentářích.  

 

 

I jinde ve světě mají svoje hvězdy. Nadchla nás právnička Sue Yoo (tedy zhruba: "Zažaluju tě!") nebo ekonom David Dollar (ale není to na ekonoma moc nízká částka?). Co se týče psychologů, tak si můžete vybrat z trojice Angst - Nutt - Dement (Úzkost, Blázen, Demnent). V Austinu měli politika, který se jmenuje Will Wynn (čti: Vyhraju). Dotáhl to na starostu.

 

Někdy to chvíli trvá, než se jméno prosadí ve své celé kráse. Třeba newyorský kongresman Anthony Weiner si se svým jménem leccos užil (jeho příjmení je přesmyčka pro slangový výraz označující penis), ale dlouho ho držel na uzdě... Jenže nakonec ho dostal skandál, kdy omylem publikoval fotku svého rozkroku, kde byla pod trenkami jasně viditelná erekce. Snímek byl určen jedné slečně z Twitteru, ale omylem ji zveřejnil pro všechny. Následný skandál a snaha to ututlat způsobila, že wiener donutil Weinera k rezignaci.

 

Vědci v tom zatím nemají úplně jasno. Wall Street Journal se loni tématu věnoval a zmínil, že hned dvě studie podporují teorii, že jméno či příjmení vás často navede k budoucí profesi. Další ale nesouhlasí a přicházejí s protistudiemi. Ring volný, doktore Jméno.

 

Jiná studie zase upozorňuje, že máme rádi písmena, která se vyskytují v našich jménech. Johnson si s větší pravděpodobností vezme Johnsonovou než Smith, člověk s příjmením Lane bydlí častěji v ulici, která obsahuje slovo "lane" než "street".

 

Sami "oběti" se ve svých reakcích rozcházejí. Kardiolog Hart (Srdce) tvrdí, že jméno na něj vliv nemělo, Sue Yoo vliv přiznává. Většinou je vtípky už nudí, ale častěji si z nich dělají také legraci. Sexuální terapeutka Jacqueline Rose Hott (hot => rajcovní) řekla WSJ: "Obvykle se tomu jen zasmějeme a pak se na to vrhneme." Myslela terapii!

 Klíčová slova: adamjavurek, rxrxDiskuse ke článku