nahoru

Chtěli jsme najít nej písně o tatíncích ke Dni otců. Našli jsme sbírku narušených vztahů

aja17. června 2012 • 06:00
Otec vs syn
Otec vs syn
• foto: 
Profimedia.cz

Otcové jsou v závětří. Někdy je to spíš výhoda: třeba takoví Lunetic napsali Mámu, ale táty naštěstí nechali na pokoji. Určitě jsou o otcích dobré písničky. Nebo ne?

Dnes je Den otců. Pokud jste se to dozvěděli právě teď a nevíte, čím obdarovat toho svého, aspoň mu pošlete s omluvou vhodnou písničku. Pokud jste sám otec a nikdo si na vás nevzpomněl, pošlete ji sám sobě.

 

Jenže není snadné vybrat nějakou vhodnou. Existuje řada "Best of" výběrů z písní o otcich či písní zpívaných z pozice otců. Poctivě jsme je prošli a chtěli vám nabídnout ty opravdu nejlepší. Zajímavé ale je, kolik těch písní je o narušených vztazích nebo jsou prostě hodně smutné. Jen podívejte, jaké songy patří mezi největší stálice v podobných kompilacích:

 

1. Eric Clapton: Tears in Heaven. Trochu drsná volba vzhledem k tomu, že je to píseň, kterou složil poté, co mu vypadl syn z balkonu mrakodrapu.


2. Eric Clapton: My Fathers Eyes. Co čekat u muže, který podle časopisu Rolling Stone považoval svou babičku za svou mámu a svou mámu za svou sestru. Píseň přestal hrát, protože to na něj bylo moc.


3. John Lenon: Beautiful Boy (Darling Boy): Kariéru na pět let přerušil, aby se věnoval synovi Seanovi. Když píseň nahrál, mnoho společných dní už jim nezbývalo. Zase se nám to nějak pokazilo...

 

4. Beatles: Hey Jude. To starší  Lennonův syn Julian takové štěstí neměl a otec ze začátku moc jako otec nefungoval. Strejda Paul mu tedy nazpíval písničku Hey Jude (Julian -> Jules -> Jude), kde zpívá o rozchodu jeho rodičů: "Neber si to tak". Ty otcové!

 

5. Neil Young: Old Man. Chudák jeho otec si léta myslel, že píseň je o něm. Měl ji rád a dělalo mu dobře, že je takhle přede všemi zvěčněný. Jednoho dne mu Neil prozradil, že je to o chlapíkovi, co se mu stará o ranč. Au.


6. Bruce Springsteen: Independence Day. Na otcích je někdy nejlepší, že od nich lze jednou odejít. Sakra, to taky není úplně oslavné, co?7. Harry Chapin: Cat's In The Cradle. Jestli se nechcete rozplakat, tak text neposlouchejte, a bude z toho jen taková milá, skoro optimistická písnička. Ve skutečnosti je to o dítěti, na které si otec ne a ne najít čas.


8. Yusuf Islam: Father and Song: Otec poučuje synka, jak to v tom světě chodí.


9. Johnny Cash: A Boy Named Sue: Tatínek dostal výborný nápad dát synovi ženské jméno. Věděl, že si s ním hodně užije, což ho zocelí a bude z něj silná osobnost. U synka se nesetkal zrovna s pochopením...

 

Samozřejmě jsou i písně, které nejsou smutné. Krom těch tragických jsou i skladby, které ... eh... nejsou zaručeně optimistické, ale aspoň vůbec netušíme, o čem jsou. Tohle je ta podle nás úplně nejlepší:

Wolf Parade: You Are A Runner And I Am My Father's Son:

 

Takže šťastný Den otců!

 

aja


Klíčová slova: adamjavurek, rxrxDiskuse ke článku