nahoru

Ital Tommaso De Benedetti ukazuje, jak jsou sociální média nedůvěryhodná. Teď třeba "zabil" Mubaraka

rx 13. června 2012 • 12:11
Falešný twitterový účet
Falešný twitterový účet
• foto: 
Twitter.com

V úterý se ve světových médiích rozšířila zpráva, že bývalý egytský prezident Husní Mubárak je po smrti. Jak už se to v poslední době stává, o jeho smrti informoval egyptský ministr zahraničí v sociálních sítích, konkrétně na Twitteru. V sociálních médiích se tato zpráva rozšířila rychlostí blesku a převzala ji i některá tradiční média. Jenže se ukázalo, že zpráva i účet egyptského ministra zahraničí jsou falešné.

K autorství se přihlásil Ital Tommaso De Benedetti, který předtím už "pochoval" například papeže, Fidela Castra či Michaila Gorbačova. Ukazuje, jak je snadné rozšířit v podstatě jakoukoliv nepravdivou informaci a jak bezmyšlenkovitě lidé tyto informace šíří dál, a to i včetně zkušených novinářů.

 

 

Účet údajného egyptského ministra založil nedávno a získal pro něj pouze zhruba 1700 followerů. Přesto ho většina lidí, kteří zprávu o Mubarakově smrti šířili dál, nijak zvlášť nezkoumala a nepřipadal jim podezřelý.

 

 

De Benedetti letos v březnu poskytl rozhovor britskému deníku The Guardian, ve kterém řekl, že "sociální média jsou jedním z nejhůře ověřitelných zdrojů informací, ale zpravodajská média jim důvěřují, protože potřebují být rychlá."

 

 

De Benedetti je třiačtyřicetiletý učitel žijící v Římě, který se podle Guardianu sám označuje za "normálního člověka". Na Twiteru se však už vydával například za afghánského prezidenta Hámida Karzaje či nejrůznější světové ministry, například ze Švédska, Egypta či Španělska.

 

 

Učitel z Říma byl postrachem italských médií už dříve. Několika novinám nabídl rozhovory s různými známými osobnostmi, například se spisovateli Johnem Grishamem, Arthurem Millerem či Philipem Rothem.

 

 

De Benedetti popírá, že by to dělal pro peníze (za rozhovory dostával podle Guardianu minimální honorář od 20 do 40 euro), ale že chtěl ukázat, jak nezodpovědné a povrchní italské noviny jsou. "Italský tisk nikdy nic neověřuje, zvlášť když jde o informace, které jsou v souladu s jeho politickou linií," řekl.

 

 

Jakákoliv podobnost s českým tiskem je pochopitelně čistě náhodná.

rx


Diskuse ke článku