nahoru

Živý Spiderman používá k lezení po budovách vysavač. Zajímá se o něj armáda

pev 13. června 2012 • 11:32
Lezení po zdech
Lezení po zdech
• foto: 
YouTube.com

Kolikrát jsme v animácích viděli postavičky, které používají k lezení po zdech přísavky? Podobnou výhodu by chtěla mít i americká armáda, která finančně podpořila vývoj zařízení, které se z funkčního hlediska chová stejně jako běžný vysavač.


Zařízení PVAC (Personal Vacuum Assisted Climber) také jako velký vysavač vypadá. Liší se jen větším výkonem a dvěma hadicemi zakončenými plochami s madly, které se snadno přisajou k jakémukoliv rovnému povrchu a unesou až 300 kilogramů.


Vývojáři u Univerzity státu Utah představili prototyp PVAC na soutěži pořádané americkou armádní výzkumnou organizací Air Force Research Laboratory, která chce vojákům usnadnit lezení na střechy budov. Jejich koncept vyhrál a armáda podpořila další vývoj částkou ve výši sto tisíc dolarů (tedy zhruba dvěma milony korun).


A že ještě je na čem zapracovat. Zařízení je podle tvůrců v současné chvíli zbytečně výkonné, těžké a velké. V první řadě je ale třeba snížit hlučnost - od tichého lezení po zdech, kterým proslul komiksový Spiderman, má totiž první model na hony daleko:


pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku