nahoru

Ticho k zešílení. Na nejtišším místě světa byste nevydrželi ani půl hodiny

aja4. června 2012 • 15:00
Ticho k zešílení. Na nejtišším místě světa byste nevydrželi ani půl hodiny
foto: Profimedia.cz

Je to takové oblíbené téma ku hořekování: svět je plný ruchů, zvuků, distrakcí, vyzvánění, nahánění, hlášení, vyvolávání a vůbec. Kam se podělo ticho? Jenže druhý extrém by se vám nelíbil o nic víc.

Pokud si myslíte, že pobyt na nejtišším místě na světě by byl krásný zážitek, nechte se vyvést z omylu. Pravděpodobně byste brzy žadonili, abyste se dostali ven do normálního světa. Tak totiž většina lidí popisuje zážitky z experimentální bezodrazové komory Orfield Laboratories v Minneapolis, která absorbuje 99.99 % všech zvuků a hodnota hluku v ní je rovna -9.4 dBA.

 

Pár vteřin je možná fajn, ale poté začnete vyšilovat. Slyšíte tlukot srdce, svoje plíce, máte pocit, že slyšíte i téct svou krev v žilách. "V protihlukové komoře se stanete zvukem vy," vysvětloval Steven Orfield deníku Daily Mail.

 

A pak je hůř. "Pobyt delší než 15 minut může způsobit extrémní symptomy od klaustrofobie a nutkání k zvracení po panické stavy a zvukové halucinace - doslova začnete slyšet věci," vyprávěl deníku Guardian spisovatel George Michelsen Foy. "Jeden houslista to vyzkoušel a po pár vteřinách bušil do dveří, ať ho pustí ven, protože byl tichem tak rozrušený."

 

 

Sám Foy tam vydržel rekordních 45 minut. Ale tady je řeč o chlapíkovi, který se už kdysi vydal na cestu za co největším klidem a měl tak náležitou motivaci i trénink. Ostatně nakonec z toho vznikla kniha Nula decibelů: Cesta za absolutním tichem.

 

Všudepřítomný hluk je tedy sice otravný, absolutní opačný extrém by vás ale rozhodil ještě více.

 

Bezodrazové komory jsou mimochodem esteticky velmi výstřední a zajímavé objekty. Podívejte se na pár fotografií v galerii:

 

 

aja


Klíčová slova: adamjavurek, rxrxDiskuse ke článku