nahoru

Udělejte si klávesnici z banánů. Díky vývojářům z USA budeme moci ovládat počítače vším, co máme po ruce

pev29. května 2012 • 15:33
Udělejte si klávesnici z banánů. Díky vývojářům z USA budeme moci ovládat počítače vším, co máme po ruce
foto: Kickstarter.com

Lákalo by vás vytvořit si z obyčejných schodů do prvního patra fungující piáno, napsat báseň (případně facebookový status) na těstovinových písmenkách, které si dáváme do polévky, případně si vlastnoručně nakreslit fungující joystick pro staré arkádové hry?

 

Dvojice vývojářů z univerzitní MIT Media Lab navrhla a otestovala jednoduché zařízení, jehož prostřednictvím budeme moci ovládat počítače prakticky vším, co máme po ruce. Nápady digitálních umělců tak už nezastaví ani omezující myš nebo klávesnice.

 

Jay Silver a Erik Rosenaboum jsou dva doktorandi z Massachusetského technologického institutu (MIT), které spojuje neobvyklý náhled na svět. Věří, že každý člověk může být vynálezcem a svět, ve kterém žije, mu nabízí všechny potřebné nástroje.

 

V souladu se svou filozofií představili zařízení MaKey MaKey: malou destičku s elektrickým obvodem, kterou lze propojit s téměř jakýmkoliv alespoň trochu vodivým objektem - od banánů, vody a mincí až po tužky, zvířata nebo proud vody - a vytvořit z něj náhražku klávesnice nebo notebookového touchpadu.


Zařízení se prý nemusejí bát ani lidé, kteří si s počítačem příliš nerozumějí. K propojení předmětů budou sloužit klasické krokodýlí svorky a majitelé se údajně obejdou bez sebemenší znalosti programování.

 

Svůj nápad tvůrci představili na internetové platformě Kickstarter. S její pomocí chtěli získat pro dokončení projektu finanční podporu. Výsledný zájem nakonec bezpochyby překonal všechna jejich očekávání.

 

 

Na prezentační video se totiž v uplynulých čtrnácti dnech podívalo skoro 1,5 milionu návštěvníků YouTube. A místo 25 tisíc získali dva týdny před uzavřením sbírky přes čtvrt milionu dolarů (v přepočtu přes 580 tisíc korun).

 

 

 

MaKey Makey už existuje v podobě ozkoušených prototypů. Už se těšíme na klávesnici, kterou si o polední pauze dáme k obědu.

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku