nahoru

Jan Tleskač by měl radost, české firmy navrhly létající kolo. Podívejte se

pev 24. května 2012 • 15:23
Jan Tleskač by měl radost, české firmy navrhly létající kolo. Podívejte se
foto: Technodat

Ježek v kleci, kterého se ve foglarovkách pokoušely najít Rychlé šípy, ztrácí ve věku počítačového designu význam. Trojice českých firem dnes představila návrh létajícího kola. Od legendárního kola Jana Tleskače se liší v tom, že ho nepohání lidská síla, ale šest výkonných rotorů.

 

Čeští tvůrci své létající kolo pojmenovali Flying Bike, mělo by vážit 85 kilogramů a podle technických specifikací unese zhruba stejně těžký náklad. Maximální rychlost tvůrci omezili na padesát kilometrů v hodině; i tak ve vzduchu vydrží jen mezi třemi až pěti minutami.


"Flying Bike by měl mít všechny vlastnosti běžného jízdního kola. Měl by být schopen dostat se po vlastní ose a poháněn jezdcem na místo vhodné pro vzlet. Zároveň ale bude schopný krátkého koordinovaného letu," uvedla v tiskové zprávě společnost Dassault Systèmes, která tvůrcům z českých firem Technodat, Duratec a Evektor poskytla softwarové nástroje pro počítačový návrh.


I když neuvažují o masové výrobě, společně chtějí vytvořit fungující prototyp. Ten prý představí veřejnosti na podzim - na zářijovém Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.


Do té doby si můžete v následující galerii a na videu prohlédnout alespoň finální návrh:

 
 

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku