nahoru

Párková exploze. Fotograf střílí puškou po jídle, jeho snímky hýří barvami

pev10. května 2012 • 14:20
Párková exploze. Fotograf střílí puškou po jídle, jeho snímky hýří barvami
foto: Alan Sailer/Profimedia.cz

Jak jdou dohromady zbraně a uzeniny? A co petardy a ovoce? Když dáte obojí do rukou fotografa Alana Sailera, vykouzlí vám v zlomku sekundy snímek, který má překvapivě blízko k abstraktnímu umění.


Sedmapadesátiletý Američan je totiž nejen velký milovník zbraní a výbušnin, ale také nadšený kutil. V garáži si ze součástek zakoupených na interenetu sestavil unikátní fotoaparát (inspirovala ho práce vynálezce stroboskopu a xenonového blesku Harolda Edgertona). Ten díky senzoru, jenž dokáže zaznamenat průlet kulky, vyfotografuje předmět přesně v momentu, kdy se vlivem nárazu nebo výbuchu rozprskne nebo rozletí na malé kousky.


S podobnými snímky experimentují stovky dalších fotografů, můžete namítnout. Co je tedy na snímcích Alana Sailera tak výjimečného? I když ani on nerezignuje na technickou preciznost svých výtvorů, v jeho fotografiích jde o víc - o až abstraktní hru s tvary, materiálem a především barevnými kontrasty.


Během posledních čtyř let už prý rozstřílel a nasnímal přes deset tisíc předmětů - od banánů, jahod a kokosových ořechů až po walkmany, mobilní telefony a... fotoaparáty. Jak symbolické.

 

Prohlédněte si ukázky jeho tvorby:

 

 

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku