nahoru

S olympiádou v Londýně ožívá extrémní žehlení. Nejbizarnější adrenalinový sport na světě

pev7. května 2012 • 06:00
S olympiádou v Londýně ožívá extrémní žehlení. Nejbizarnější adrenalinový sport na světě
foto: extreme Ironing/Exclusivepix/Profimedia.cz

Jaký to musí být pocit, když vylezete vlastními silami na extrémní převis, potopíte se mezi žraloky nebo vyskočíte z letadla a po cestě si stihnete v klidu vyžehlit košili? Podle příznivců extrémního žehlení k nezapalcení.

 

 

Bláznivá zábava, která kombinuje vzrušení z adrenalinových sportů s dobrým pocitem z perfektně vyžehlené košile, vznikla už na konci 90. let minulého století ve středoanglickém Leicesteru, letos ale díky zakladateli, který chce vzdát hold olympiádě v Londýně, zažívá malou renesanci.

 

Otcem extrémního žehlení je údajně milovník horolezectví Phil Shaw, který se vždy po návratu z práce musel vždy vypořádat s domácími povinnostmi. A jednoho dne ho napadlo, že by nejnudnější věc na světě (ano, mluvíme o žehlení) mohl zkombinovat se svým adrenalinovým koníčkem. Jak stojí na oficiálním webu extrémního žehlení, nadchnul tím tehdy svého spolubydlícího Paula, s nímž vytvořil duo skryté pod přezdívkami Steam a Spray.

 

Svou recesí postupně infikovali stovky lidí po celém světě; zejména v Německu, kde se v roce 2002 odehrál dokonce světový šampionát. Na vrcholu "slávy" se však Shaw rozhodl, že si od extrémního žehlení dá dlouhou pauzu. Do sportovního důchodu (tedy zpátky k nezáživné variantě domácího žehlení) ale neodešel nadobro.

 

Podívejte se, kde všude se dá žehlit: 


Letos se vrátil v plné parádě a žehlil jako o život na půlmaratonu v britském Hastingsu.

 

"Lidé, kteří mě znali z extrémního žehlení, se mě nikdy nepřestali ptát, jestli se vrátím zpátky, a já jim odpovídal něco jako: 'Ani náhodou. Jsem v důchodu.' Ale s přícházející londýnskou olympiádou a deset let po světovém šampionátu (pořádanem v Mnichově) se zdá, že to bylo předčasné.'," říká dnes Shaw.

 

A kdo ví, třeba tím sleduje i vyšší cíl. Proč by nakonec nemohla jednou místo olympijské pochodně obíhat svět olympijská žehlička?

 

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku