nahoru

Cyklista "kreslí" kolem v městských ulicích. Je to umění?

pev2. května 2012 • 17:29
Cyklista "kreslí" kolem v městských ulicích. Je to umění?
foto: Michael J. Wallace

Jeho štětcem je jízdní kolo, jeho plátnem ulice Baltimoru. Devětatřicetiletý Michael Wallace projíždí už druhým rokem křížem krážem východoamerické město a pomocí mobilního telefonu s GPS přijímačem, který zaznamenává projetou dráhu, vytváří na mapě předem promyšlené obrazce.

 

Kromě draků, kentaurů a lebek už "nakreslil" například sofistikovanější portrét prvního člověka na Měsíci a obrázek Titaniku v momentu, kdy narazil do ledovce.


Novou sportovně-uměleckou disciplínu, které se však věnují i jiní nadšenci, sám nazval GPS Riding. Nápad na kreslení obrazů pomocí GPS signálu dostal Michael poté, co se v roce 2010 pokusil napsat v ulicích Baltimoru stejným způsobem své jméno.

 

Na dotaz Reflexu se konečně dostal k spočítání všech doposud vytvořených děl. Konečné číslo - 121. Dalších padesát obrázků už je ale (doslova) na cestě. Má je promyšlené a naskicované na mapách.


Nové výtvory vymýšlí dvěma způsoby: buď se inspiruje v místní a osobní minulosti, nebo sedí nad mapou a čeká, až na něj ze změti ulic "vyskočí" nějaký povědomý tvar. Po důkladném nastudování celé trasy sedá na kolo a pokouší se "obkreslit" naplánovaný obrazec na jeden zátah. Někdy prý za den stihne i tři.

 

A pak už je jen sdílí nové výtvory s fanoušky - buď na svém webu, nebo přes vlastní twitterový účet @WallyGPX.


Prohlédněte si ty nejpovedenější:

 

 

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku