nahoru

V předměstí San Diega se dopravní značky změnily v květiny. Teď lidé bojují za to, aby mohly zůstat

aja1. května 2012 • 06:00
V předměstí San Diega se dopravní značky změnily v květiny. Teď lidé bojují za to, aby mohly zůstat
foto: stopsignflower.com

Před rokem dostal Bryan bláznivý nápad. Předměstí San Diega Clairemont mu přišlo příliš fádní a rozhodl se ho krapet ozvláštnit. Vzal vlnu a pletací jehlice a tajně přetvořil jednu dopravní značku STOP v květinu.

Zkombinoval tak snahu zkrášlit okolí a zároveň se vydovádět ve své nové mánii: pletení. Kdysi totiž koupil pro svou dceru začátečnickou sadu na pletení a když jí s tím pomáhal, sám disciplíně propadl. Teď si k tomu tedy vymyslel malé noční dobrodružství, kdy pod pláštíkem tmy zkrášluje okolí nečekanými kreacemi.

 

Pár kvetoucích značek je fajn, ale co kdyby jich bylo v Clairemontu rovná stovka? Bryan si vymyslel novou výzvu. Na serveru Kickstarter, kde může kdokoli sbírat peníze pro svůj nápad, popsal svůj plán, vyzval ostatní ke spolupráci a poprosil o peníze na vlnu. Brzy získal 1258 dolarů i skupinu spřízněných duší.

 

Výsledné dílo můžete vidět na stránkách stopsignflower.com, kde najdete mapu se stovkou nově zkrášlených dopravních značek. Kýžené mety dosáhli za 53 dní.

 

Bryanův projekt je příbuzným akcí zvaných guerilla knitting: skupina lidí se dohodne na „guerillovém“ útoku proti ošklivosti a fádnosti ve svém okolí a oplétáním jej zkrášlí. Jejím starším příbuzným je guerilla gardening: tajné zasazování květin do neutěšených zákoutí měst.

 

Zkrášlovací akce v Clairemontu je také krotší příbuzný překopaných semaforů Romana Týce: oba projekty si vzaly na paškál značení související s dopravou. Jak skončila kauza Romana Týce, víme: měsíčním vězením. Bryanův kousek je výrazně méně kontroverzní, ale u úřadu nakonec také narazil.

 


Město: Oplétání musí pryč

 

Pár dní po dokončení projektu zkontaktoval Bryana zaměstnanec města Bill Harris s omluvou: vašemu projektu fandíme, snažili jsme se vymyslet, jak jej zanechat, ale bohužel to nejde. Zařídit všechna povolení, aby dopravní značky mohly zůstat takto „obrostlé“, je v podstatě nemožné. Bohužel musí jít pryč. Tvůrci mají deset dní na to, aby své dílko odstranili, jinak to udělají zaměstnanci města.

 

Obyvatelé Clairemontu si ale na novou raritu zvykli a nechtějí se jí jen tak vzdát. Spustili petici a snaží se vymyslet další cesty, jak ozdobené značky ponechat. Zatím to ale vypadá, že svůj boj prohrají. Na své straně mají radní Lorie Zapf, která již nasbírala přes 200 e-mailů podporující Bryanův projekt.

 

aja


Klíčová slova: adamjavurek, rxrx, guerilla knittingDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře