nahoru

Autor "ňader v zimě" vypráví příběhy buráků. Vyrážejí na výlety po nahém ženském těle

pev17. dubna 2012 • 06:00
Autor "ňader v zimě" vypráví příběhy buráků. Vyrážejí na výlety po nahém ženském těle
foto: Petr Sládek

Hrávé zasněžené akty fotografa Petra Sládka sklidily loni v říjnu na webu Reflex.cz velký úspěch. Prostějovský rodák má ale na kontě ještě jednu neméně povedenou sérii, v níž nešetří smyslem pro humor... a ani odhalenými dámskými partiemi.

 

Proč zrovna buráky?

Máme malý obchod s chovatelskými potřebami a buráky prodáváme jako krmivo pro papoušky. Při rozvažování buráků jsem si všiml, že vypadají jako človíčkové, byli malí, velcí, hubení, tlustí, hrbatí a hned mě napadlo, že bych s nimi mohl nafotit nějaké příběhy. Již dříve jsem totiž fotil vlašské ořechy, ale ty nebyly tak tvárné.

 

 

Příběhy buráků fotíte už několik let. Zatímco dřívější snímky si spíš hrály s různými významy a jinotaji, vaše fotografie v sérii (Defenestrace) má i jednoduchý politický rozměr. Chcete se na podobné "angažované" snímky zaměřovat i v budoucnu?

Fotografie defenestrace je má odpověď na politickou situaci v zemi. Chtěl jsem vyjádřit svoji nespokojenost, kterou asi pociťuje většina lidí a buráci mi posloužili jen jako herci. Jinak sérii buráků jsem uzavřel před dvěma roky a na podobné angažované snímky se zaměřovat nebudu. Nemůžu ale vyloučit, že v budoucnu ještě nějaký nevznikne.

 

 

 

Vaše fotosérie zasněžených aktů na podzim uchvátila čtenáře Reflex.cz Letos jste ji doplnil o tři nové snímky. Můžeme se těšit na další?

Určitě ano, jakmile budu mít víc času a nápadů, budu sérii dál rozšiřovat. Jeden z posledních nových snímků s avií se snažím znovu přefotit, dva večery a dva neúspěšné pokusy už mám za sebou, a tak na třetí pokus už to snad vyjde podle mých představ. Chci ji zajímavěji nasvítit a v tomhle ohledu je to moje zatím nejnáročnější fotka. Dodatečně mě také napadlo, že by avie na snímku mohla mít funkční světla. V případě několikacentimetrového autíčka to pro mě nebude lehký úkol.

 

 

Změnily se vám za poslední půlrok z fotografického hlediska nějakým způsobem priority? Baví vás stále ve stejné míře fotografování miniatur, nebo začínáte dávat přednost jiným žánrům a tématům?

Odjakživa fotím všechna témata, od portrétů, aktů, přírody, architektury až po panoramata. Miniatury, i když jsou nejpracnější, mě baví nejvíc. Myslím, že je v nich můj nezaměnitelný rukopis, což je pro mě velmi důležité.

 

 

Chystáte nějakou další tematickou sérii?

Jsem velký patriot města Prostějova a začínám fotit městská panoramata, takže snímky budou zajímavé spíš jen pro mě a Prostějováky.

 

 

Petr Sládek (*1982) vystudoval agropodnikání na Švehlově střední škole v Prostějově. Fotografie začal vystavovat v roce 2008, kdy veřejnosti představil svou první humornou sérii Příběhy buráků. Kromě fotografování pracuje v rodinném podniku s chovatelskými potřebami.

 

 

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku