nahoru

Podívejte se na nejkomplikovanější zařízení na světě. Umí nafouknout balonek

pev10. dubna 2012 • 06:00
Ruka
Ruka
• foto: 
YouTube.com

Jsou lidé, kteří nafouknou balonek pusou a propíchnou ho 
jehlou. A pak jsou lidé, kteří kvůli tomu sestrojí důmyslný stroj, jenž před nafouknutím balonku musí automaticky opéct chléb, ořezat tužku a vykonat dalších 298 na sebe navazujících úkonů; jen aby se dostal do Guinessovy knihy rekordů.

 

Americká Univerzita Purdue pořádá už čtvrt století soutěž vynálezců bláznivých zařízení, které provádějí co nejsložitějším způsobem jednoduchou a většinou úplně zbytečnou činnost. Jde o takzvané Rube Goldbergovy mechanismy, pojmenované po americkém ilustrátorovi, který ve 30. letech minulého století bavil Američany svými vizemi bizarních zařízení.

 

 

V letošním ročníku překonala svůj loňský světový rekord Purdueská společnost profesionálních inženýrů. Zatímco v minulém roce se zapsala do Guinessovy knihy rekordů se strojem, který vykonal jeden po druhém celkem 244 kroků, nový vynález, který tým inženýrů vytvářel přes 5000 hodin, provede před finálním nafouknutím a prasknutím balonku nepředstavitelných 300 úkonů.

 

 

Kromě toho, že automaticky oloupe jablko, vymačká šťávu z pomeranče a opeče chleba, například připraví hamburger a dokonce vymění žárovku. V době, kdy se většina zařízení stále více zjednodušuje, jde vlastně o ukázkový a velmi sympatický krok "proti proudu". Jen těch promarněných hodin by nám bylo líto.

 

Zajímá vás, jak celé zařízení funguje? Přehrajte si následující video:

 

 

 

 

 

 

A takhle pro srovnání vypadal loňský "držitel" světového rekordu:

 

 

 

 

 

 

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku