nahoru

VIDEO: Chlápek s umaštěnou patkou ... a doporučuje šampón pro muže?

rx27. března 2012 • 06:00
Hitler v reklamě
Hitler v reklamě
• foto: 
youtube.com

Kde se bere posedlost nacistickými symboly? Nebo přímo Adolfem Hitlerem? Nevíme. Bylo to jedno z nejhorších období moderní historie. Ale zároveň je zřejmě dostatečně "sexy", aby dokázalo prodat ... pánský šapón. Aspoň v Turecku.

V reklamě na šampón Biomen jsou použity typické záběry Hitlera, který je v transu v jednom ze svých politických projevů. Mluví ovšem turecky. A říká: "Proč používáte ženský šampón, když nenosíte ženské šaty? Teď je tu stoprocentní pánský šampón Biomen. Opravdoví muži používají Biomen."

 

Jak napsal německý časopis Der Spiegel, proti reklamě protestují jak turecké, tak mezinárodní židovské organizace. "Využít k podpoře prodeje šampónu záběry antisemitského diktátora, který masově vyvraždil šest miliónů Židů a milióny dalších lidí během holocaustu, je odporný a žalostný marketingový postup," řekl Abraham Foxman z americké Anti-Defamation League.

 

 

Turecká státní televize však navzdory kritice odmítla uvedenou reklamu stáhnout z vysílání.

 

 

 

Jak píše Der Spiegel, není to nic zas tak nového. Velký rozruch už dříve letos způsobilo fitness centrum v Dubaji, které v rámci své propagace (a s heslem "Řekněte svým kaloriím sbohem!") využívalo záběry nacistického koncentráku v Osvětimi. Loni zase rakouský podnikatel prodával kořalku s názvem "Hitlerův šnaps".

 

 

Není pochyb, že nacismus a zejména sám Hitler mají i po více než osmdesáti letech od nástupu k moci v Německu zvláštní přitažlivost. Není to projev sympatií k nacismu, to asi spíše naopak. Ale navždy fascinující asi zůstane to, jak Hitler a jeho spolustraníci dokázali zmanipulovat praktický celý národ a způsobili jednu z největších historických tragédií.

 

 

Hitlera ostatně využívá i známé internetové "meme", které existuje v mnoha stovkách podob. Jde o záběry z filmu Pád Třetí říše (2004), který popisuje diktátorovy poslední dny strávené v bunkru před koncem války.

 

 

Hitlerův vášnivý projev ke generálům a spolupracovníkům je pokaždé opatřen jinými titulky, zachycujícími nejrůznější aktuální události: od překonání světového rekordu v běhu na 100 metrů Usainem Boltem až po uvedení nového iPadu.

rx


Diskuse ke článku