nahoru

Zrození Venuše s ocasem. Do slavných obrazů se vkradl kocour ruské umělkyně

pev19. března 2012 • 06:00
Zrození Venuše s ocasem. Do slavných obrazů se vkradl kocour ruské umělkyně
foto: Světlana Petrovová

Víte, že měla Mona Lisa kočku - lépe řečeno pořádně vykrmeného kocoura? Tyhle šelmy nás svými "psími kusy" už dlouho baví na internetových videích a fotografiích, a teď si našly cestu i na plátna nejznamějších obrazů lidské historie.

 

 

Víte, že měla Mona Lisa kočku? Domácí šelmy ve vtipných pozicích, jeden z pilířů novodobé internetové zábavy, si našel cestu i na plátna nejznamějších výtvarných děl lidské historie.
Může za to Světlana Pertrovová petrohradská umělkyně, producentka a prezidentka dvou mezinárodních festivalů - festivalu animovaného filmu Multivision a streetartového festivalu graFFFest.
Přes pracovní vytížení si našla čas na to, aby světu představila svého tlustého kocoura Zarathušru, který vylézá z moře na lastuře místo Boticelliho Venuše, nechá se chovat v v náručí da Vinciho Mony Lisy, skáče na spící dívku v dalího Snu vyvolaném letem včely kolem granátového jablka.
Autorka adoptovala kočku od matky, která zemřela před třemi lety a právě skrze vtipné fotomontážemi se pokusila vypořádat se s jejím úmrtím a opět se vrátit k vlastní tvorbě.
"Před rokem mi má kamarádka Irina Besedinová řekla: 'Tvoje nová kočka je tak legrační, proč s ní neuděláš nějaký umělecký počin?' Řekla jsem si: 'Proč ne, zabavím se tím," vypráví dnes.
Od původního plánu vyfotografovat Zarathušru obloženého ovocem ve stylu holandských zátiší, ale nakonec sešlo: "Abych si ověřila, jak to bude vypadat, rozhodla jsem se udělat ve Photoshopu fotomontáž fotografie mé kočky a jiného obrazu. Byla to Rembrandtova Danae. Potom jsem udělala dalších pět obrazů a poslala je přátelům."
U slavné ruské malířky Belly Mateevové a galeristek Nataši Pankovové a Lízy Savinové prý tehdy sklidila úspěch - dobře se bavily. "Tak se ze mě stala internetová kočičí umělkyně. Pro mé vážné kolegy je to velké překvapení," říká Petrovová.
Na její tvorbu si můžete prohlédnout v následující galerii

Může za to Světlana Pertrovová, petrohradská umělkyně, producentka a prezidentka dvou mezinárodních festivalů - festivalu animovaného filmu Multivision a streetartového festivalu graFFFest.


Přes pracovní vytížení si našla čas na to, aby světu představila svého tlustého kocoura Zarathuštru, který vylézá z moře na lastuře místo Boticelliho Venuše, nechá se chovat v náručí veleznámé Mony Lisy nebo skáče na spící dívku v Dalího Snu vyvolaném letem včely kolem granátového jablka.


Autorka "adoptovala" kocoura od matky, která zemřela před třemi lety. Právě fotomontáže se Zarathuštrou jí prý pomohly vypořádat se s matčiným úmrtím a opět se vrátit k umělecké tvorbě.


"Před rokem mi má kamarádka Irina Besedinová řekla: 'Tvoje nová kočka je tak legrační, proč s ní neuděláš nějaký umělecký počin?' Řekla jsem si: 'Proč ne, zabavím se tím," nechává se dnes slyšet.


Od původního plánu vyfotografovat Zarathuštru obloženého ovocem ve stylu holandských zátiší ale nakonec sešlo: "Abych si ověřila, jak to bude vypadat, rozhodla jsem se udělat ve Photoshopu fotomontáž ze snímku mé kočky a jiného obrazu. Byla to Rembrandtova Danae. Potom jsem udělala dalších pět obrazů a poslala je přátelům."


U slavné ruské malířky Belly Mateevové a galeristek Nataši Pankovové a Lízy Savinové prý tehdy sklidila úspěch - dobře se bavily. "Tak se ze mě stala internetová kočičí umělkyně. Pro mé vážné kolegy je to velké překvapení," dodává Petrovová.


Její tvorbu si můžete prohlédnout v následující galerii a na webu FatCat.ru:

 

 

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku