nahoru

Vojáci na LSD a boj proti dezerci do hospody: v archivech Československé televize jsou klenoty

aja 14. března 2012 • 18:46
Oběť experimentu s LSD
Oběť experimentu s LSD
• foto: 
ČT

Archiv ČST leckdy nabízí lepší televizní zábavu než současné vysílání. Podívejte se na 4 obzvlášť povedené exempláře.

 

Není nic staršího než včerejší zprávy. Tedy pokud to nejsou zprávy z dob komunistické televize, to je pak někdy velká zábava. Podívejte se na několik klenotů.

 

Reportéři například rádi kontrolovali, jestli lidé nepijí alkohol během pracovní doby nebo před ní. Provinilcům pak dávají co proto.

 

Jedno video je z roku 1985:

 

Druhé o dva roky mladší:

 

Alkohol samozřejmě není jediná droga, na kterou by se ČST zaměřila. Výživná je i reportáž o referendu o legalizaci marihuany v Oregonu (1986):

 

Rozvrat Spojených států nakonec nenastal: návrh tehdy podpořilo pouze 26.33 % voličů.

 

Drog se týká i poslední příspěvek, ten nejkultovnější. Není přímo z televizních zpráv, ale zato je obvlášť pozoruhodný. Jde o úryvek z dokumentu o testování LSD na vojácích. Čtveřice příslušníků Československé armády dostala LSD a kamera zachycovala jejich chování. Některé scénky, jako například pokus o nasazování masky, jsou perfektní gagy. A závěrečné vyjádření z jednoho vojáků, že je ochoten experiment zopakovat, je korunou celého pořadu.

 

Z anonymních účastníků se nakonec staly filmové hvězdy: jedna kopie tohoto dokumentu má na YouTube bezmála jeden a půl milionu diváků.

 

.

aja


Klíčová slova: adamjavurek, rxrxDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře