nahoru

Umělec řeže do knih chirurgickými nástroji. Skončily ve světových galeriích i soukromých sbírkách

pev 13. března 2012 • 06:00
Umělec řeže do knih chirurgickými nástroji. Skončily ve světových galeriích i soukromých sbírkách
foto: Brian Dettmer (se svolením autora a MiTO Gallery)

Papírové knihy nemají jako informační médium budoucnost - jsou příliš těžké, nejdou číst na přeskáčku a brzo ztrácejí na aktuálnosti. Podle amerického umělce Briana Dettmera je tak čeká hořký konec na smetišti dějin... nebo něco lepšího - místo v stálých expozicích světových galerií.

 

Papírové knihy už to mají jako médium za sebou - jsou moc těžké, nedají se číst napřeskáčku a jejich obsah rychle zastarává. Podle amerického umělce Briana Dettmera je proto čeká buď smutný konec v propadlišti dějin, anebo něco lepšího - přední pozice v prestižních galeriích.
Aby se tam knihy dostaly, musel je však Dettmer náležitě upravit.
Každou z knih, které použil jako stavební materiál pro svá umělecká díla, nejprve slepil a poté z nich stránku po stránce vyřezal nový kulturní artefakt, který hýří překvapivými významy. Na "knihořezby" si samozřejmě bere ty nejostřejší nástroje - včetně těch chirurgických.
A výsledné výtvory, které našly stálé místo v soukromých sbírkách i desítkách galerií po celém světě, rozhodně mají něco do sebe... i když milovníkům krásných (a nerozřezaných) knih mohou přivodit malý šok.


Aby se tam knihy dostaly, musel je však Dettmer náležitě upravit.Každou z knih, které použil jako stavební materiál pro svá umělecká díla, nejprve po okrajích slepil, a poté z nich stránku po stránce vyřezal nový kulturní artefakt, který hýří překvapivými významy. Na své "knihořezby" si samozřejmě vzal ty nejostřejší nástroje - včetně těch chirurgických.Výsledné výtvory, které našly stálé místo v soukromých sbírkách i desítkách galerií po celém světě, rozhodně mají něco do sebe... i když milovníkům krásných (a nerozřezaných) knih mohou přivodit nemalý šok.

 

 

 

pev


Klíčová slova: rxrx, petrvnoucekDiskuse ke článku