nahoru

Seznamte se s umělci, kteří se dokáží zneviditelnit

pev6. února 2012 • 10:26
Seznamte se s umělci, kteří se dokáží zneviditelnit
foto: Cecilia Parades

Číňana Liu Bolina a peruánskou umělkyni Cecilii Paradesovou spojují netradiční umělecké výtvory. Oba se doslova zneviditelňují na vlastních fotografiích, každý k tomu ale má jiný důvod. Zatímco Bolin vytváří fotografie jako formu protestu proti přehlížení umělců v Číně, Paradesová se skrze vlastní neviditelnost vyrovnává s otázkou migrace a přizpůsobení se nové kultuře.

 

Liu Bolin začal experimentovat s "městskou kamufláží" v roce 2007. Za pomoci dvou asistentů vytvořil fotosérii s neskutečnými detaily. Tehdy se skryl před zraky návštěvníků kina, supermarketu či reliéfů s čínskými draky v pekingském parku Behei. Poslední kompozici zdokonaloval celé tři měsíce a údajně nebyl spokojen, dokud kolem něj nezačali procházet lidé, kteří mu nevěnovali žádnou pozornost.

 


"Sérii s městskou kamufláží jsem začal tvořit poté, co byl čínskou vládou zavřen umělecký kampus Suojia. Kvůli nesouhlasu s úřady jsem okusil život lidí bez společenského statusu, bez práce, rodiny a příjmu. V mé páci se umělec skrývá, aby obnovil svou sílu a ochránil se," vysvětlil Bolin svou motivaci britskému deníku Daily Mail.

 

 


Ve své poslední fotosérii z letošního roku podobným způsobem skryl designéry velkých módních značek, jako je Missoni, Lanvin, Jean Paul Gaultier či Valentino, do vlastních výtvorů. "V Číně je řada lidí, kteří si chtějí něco dokázat nákupem západních značek. V této sérii jsem skryl každého z návrhářů do jeho vlastních návrhů. Přemýšlíte tak o vztahu mezi světem, jenž vytváříme, a námi samotnými," popisuje Bolin své nejnovější výtvory.

 


Bolinova práce inspirovala peruánskou umělkyni Cecilii Paredesovou, jež se "schovává" v složitých kompozicích s květinovými motivy. "Za mými výtvory se skrývá téma přesunu, migrace a jak se musí člověk přizpůsobit, aby někam patřil. Musí k tomu dojít, ale nesmíme zapomenout na své kořeny," řekla autorka fotografií serveru MyModernMet.com.

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku