VIDEO: Nová kamera dovede zachytit pohyb světla | Reflex.cz
nahoru

VIDEO: Nová kamera dovede zachytit pohyb světla

pev15. prosince 2011 • 06:00
svetlo
svetlo
• foto: 
YouTube.com

Dokud se nepotvrdí existence neutrin, částice rychlejších než světlo, drží titul největšího rychlíka ve vesmíru fotony. Výzkumníci z americké univerzitní laboratoře MIT Media Lab vytvořili kamerový systém, který zviditelňuje jejich pohyb prostorem lidskému oku.

 

Video: Nová kamera umí zachytit pohyb světla
Dokud se nepotvrdí existence neutrin, částice rychlejších než světlo, drží titul největšího rychlíka ve vesmíru fotony. Výzkumníci z americké univerzitní laboratoře MIT Media Lab vytvořili kamerový systém, který dokáže zprostředkovat jejich pohyb lidskému oku.
Podle profesora Rameshe Raskara nejde o jedinou kameru, ale sada pěti set senzorů, které se střídají ve snímání scény vždy s prodlevou jedné bilióntiny sekundy. Vývojáři z nich vytvořili zpomalený záznam, který odhaluje, jak se fotony chovají při kontaktu s různými materiály.
"Taková kamera může být užitečná v zdravotnickém snímkování, v průmyslovém a vědeckém využití a v budoucnosti dokonce i pro běžnou fotografii," říká Raskar, podle něhož může záznam průchodu světla přes lidské orgány v budoucnu nahradit ultrazvuk a průmyslovým designérům pomůže s odhalováním mikroskopické defekty použitých materiálů.


Podle profesora Rameshe Raskara nejde o prostou kameru. Zařízení tvoří sada pěti set senzorů, které se střídají ve snímání scény vždy s prodlevou jedné bilióntiny sekundy. Vývojáři z nich následně vytvoří zpomalený záznam, na němž je vidět pohyb fotonů při kontaktu s různými materiály.


"Taková kamera může být užitečná v zdravotnickém snímkování, v průmyslovém a vědeckém využití a v budoucnosti dokonce i pro běžnou fotografii," říká Raskar. Záznam průchodu světla přes lidské orgány tak v budoucnu možná nahradí ultrazvuk a průmyslovým designérům pomůže s odhalováním mikroskopický defektů použitých materiálů.

 

 

Korejský mrakodrap připomíná explodující Dvojčata. Rozhněval pozůstalé obětí z 11. září

pev

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč Babiš a spol. neoznámí, že spolu nechtějí dál vládnout?
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější