nahoru

Fotoreportér Reflexu otestoval v Africe nejlevnější mobilní telefon světa

Petr Vnouček 7. prosince 2011 • 06:00
Nejlevnější mobilní telefon světa
Nejlevnější mobilní telefon světa
• foto: 
Tomáš Tesař

Levněji už to nejde. Fotoreportér Reflexu Standa Krupař nám do redakce ze své africké "mise" přivezl svou novou chloubu; mobilní telefon Jibambe na Kazuri od společnosti Vodafone, který je určen pro země třetího světa.

 

U keňského operátora Safaricom ho vyšel v přepočtu na necelých 250 korun. V dnešní přetechnizované evropské společnosti působí jako zařízení z dávnověku. Podobně se na něj koneckonců dívají i někteří Afričané.


"Telefon jsem koupil v Nairobi. Vypadal trochu jako kalkulačka z roku 1976, kdysi vzácné tuzexové zboží," popisuje Standa první setkání s nejlevnějším telefonem na světovém trhu, který představil Vodafone v únoru loňského roku. "Za cenu lehce přes dvě stovky jsem pořídil krasavce, který nakonec vzbuzoval pobavení i u všech místních, kteří ho u mě viděli; u ochranky u bezpečnostních rámů, u obsluhy v hospodě i u švadleny, co mně měla šít košili. Co prý že mám za shit..."


Standu proto napadlo, že si mobil přiveze do Prahy. S takovým telefonem musí být na pražských ulicích zákonitě nepřehlednutelný.

 

Jimambe na Kazuri se totiž vydává přesně opačným směrem než většina trendových smartphonů. Aby dosáhl vyšší výdrže, osadil výrobce zařízení miniaturním monochromatickým displejem s jednopalcovou úhlopříčkou. Kromě vibračního vyzvánění, budíku, kalkulačky a konvertoru měn nabízí telefon prostor pro 100 kontaktů a na místě, kde by dnešní uživatel mobilních telefonů čekal optiku fotoaparátu, je skryta šikovná LED dioda pro svícení.

 

 

Na mobil z třetího světa se přesto podle Standy nezvyká snadno. "Reproduktor a mikrofon nestojí za nic. Člověka na druhém konci neslyšíte a on neslyší vás. Zato ale vypadá hezky, má jednoduché a intuitivní ovládání, nezabírá místo v kapse a je lehký jako pírko pštrosa. Bohužel je blokovaný, takže s ním nakonec v Česku asi moc parády neudělám."Klíčová slova: rx, petr vnoucekDiskuse ke článku