Největší podvodník všech dob: vydával se za Rockefellera a žil z peněz od bohatých žen | Reflex.cz
nahoru

Největší podvodník všech dob: vydával se za Rockefellera a žil z peněz od bohatých žen

Jan Berwid-Buquoy5. prosince 2011 • 12:00
Christian Karl Gerhartsreiter
Christian Karl Gerhartsreiter
• foto: 
Profimedia.cz

Vynalézavost některých hochštaplerů je doslova geniální. Pitomost bezpečnostních a vyšetřovacích orgánů může být zase naopak až neuvěřitelná. Podíváte-li se zkoumavým zrakem do světa státních úřadů, máte dojem, že rozhodující složky jako bezpečnost, soudy a zpravodajské služby jsou obsazeny lidmi, kterým chybí to rozhodující - představivost.

 

Jedná se často o hodné, slušné a upravené občany, chodící pravidelně do práce. Jakmile však nastane problém, vypadávající z denní rutiny, nevědí si rady a vrší jednu chybu za druhou. Budu upřímný: v Česku to ještě jakž takž jde. Mé zkušenosti z ciziny jsou opravdu hrozivé. Podívejte se nyní, co napáchali úředníci v USA :

 

Christian Karl Gerhartsreiter se narodil 21. 2. 1961 v bavorském městečku Siegsdorfu. Ačkoli tam Gerhartsreiterovi vlastní solidní rodinný domek, pochází Christian spíš ze skromnějších poměrů. Jeho otec byl malíř pokojů a matka švadlena. Jako student vykazoval velice dobrý prospěch, a tak byl vyslán  na studijní výměnu do USA. Nebyl sice žádný krasavec, ale jeho elegantní chování a vybrané způsoby okouzlovaly Američanky. Místo studia se tedy převážně věnoval jim.

 

Brzy přišel na geniální nápad, jak je vydírat. Aby ho americké úřady po uplynutí studijního pobytu neposlaly zpátky do SRN, rozhodl se oženit. Z velkého výběru svých známostí si samozřejmě vybral tu nejbohatší, dceru burzovního zbohatlíka Army Jersild Duhnkeovou. Věděl, že rodina k sňatku své zámožné dcery s bezvýznamným Němcem nedá svolení. Přesvědčil je – vyvolal v nich soucit a lítost. Tvrdil totiž, že sňatek je pouze fingovaný, aby získal možnost stálého pobytu v USA. Po získání tzv. zelené karty (Green Card) se opět rozvedou. Kupodivu, nevěsta i rodina souhlasily. Přesto s ním Army žila od roku 1981 až do roku 1992, tedy plných 11 let. Potom došlo k rozvodu. Jak je to možné?

 

Bezcharakterní a všemi mastmi mazaný Christian rodinu Duhnkeových vydíral. Po získání povolení k pobytu začal vyhrožovat. Prý je sňatek pouze fingovaný za účelem pobytu v USA, a pakliže budou na něm vyžadovat rozvod z jeho strany, celou záležitost udá. Trval na tom, aby žádost o rozvod podala manželka. Totiž podle práva v USA, kdo podá žádost o rozvod, ačkoli k tomu nemá pádné důvody, musí zaplatit partnerovi odškodné. Kdyby podal žádost Christian, o nic by nešlo, protože nic neměl. Obráceně to však vypadalo daleko nadějněji. Jeho advokát vyčíslil sumu odškodnění na osm miliónů dolarů a do toho se Duhnkeovým nechtělo. A tak žil bavorský příživník i nadále v luxusu zámožné rodiny, ale nelenil.

 

Hana Michopulu: Farmářské trhy táhne k zemi naše špatné spotřební chování

 

Vybudoval si síť bohatých žen, se kterými udržoval intimní styky. Těm svobodným nebo vdovám sliboval manželství a pro ty vdané byl milencem. Podle německého listu Welt am Sonntag (Nr. 48/2011) k tomu používal celé množství krycích jmen: Chris Kenneth (jako kanadský režisér), Karl Gerhard (jako německý spisovatel), Roland Mountbatten (jako skotský šlechtic), Christopher Chichester (coby anglický lord) a Christopher Crowe (zde se vydával za velkoobchodníka se starožitnostmi). Přestože všechny důvěřivé dámy nakonec okradl a ony vše nahlásily FBI, americké úřady nehnuly brvou. Ani se nenamáhaly zjistit hochštaplerovu identitu. Bavorák mohl nerušeně pokračovat dál.

 

S získanými penězi zacházet uměl. Zbytečně neutrácel. Vše investoval na newyorské burze a měl štěstí – cenné papíry přinášely tučné dividendy. Podle německého časopisu Spiegel se v letech 1981–1985 na jeho burzovním kontě nashromáždilo 2,5 miliónu dolarů.

 

Přestože americká FBI přísně hlídá bankovní účty přistěhovalců, aby nedocházelo k praní špinavých peněz, v daném případě bezpečnostní a zpravodajské orgány USA neučinily vůbec nic ke zjištění původu tak vysoké finanční částky v tak krátkém časovém úseku. Ani si neověřily identitu jména a skutečnou způsobnost subjektu Christopher Crowe, peněžní poradce a obchodník se starožitnostmi. Naprosto neodpustitelný diletantismus! Němec se ve skutečnosti jmenoval Christian Karl Gerhartsreiter a byl bez práce. Jak by se mohl „bezdomovec“ tak rychle dopracovat k 2,5 miliónu dolarů, když ne bezcharakterní zlodějnou!?

 

Papež jezdí ve svém papamobilu nepřipoután. Hrozí mu v Německu pokuta?

 

V roce 1985 se německý podvodník seznámil s manžely Sohusovými, tentokrát coby Christopher, lord Chichester, obchodník se starožitnostmi. John a Linda Sohusovi vlastnili velký dům v San Marinu (milionářské předměstí Los Angeles) ve státě Kalifornia. Měli zájem na nákupu starožitností v Evropě a německý hochštapler se jim jevil jako ideální partner. „Jeho Lordstvo“, tedy syn malíře pokojů a švadleny z Bavorska, bylo nadšeno.

 

Samozřejmě že slíbil učinit vše, co bude v jeho silách. Když zjistil, že se v domě nachází víc než za 250 miliónů starobylých cenností, plán spolupráce si poněkud zjednodušil. Prostě oba dva manželé zavraždil, rozporcoval je, naskládal do plastových pytlů a za temné noci zakopal na zahradě přepychového pozemku. Do domu se nastěhoval a skutečně se stal obchodníkem se starožitnostmi. Drze rozprodával jejich majetek. Když se sousedé ptali na osud manželů Sohusových, stereotypně odpovídal: „Někam odjeli!“

 

V roce 1992 se s manželkou Army rozvedl. K žádnému vyrovnání nemuselo dojít. V té době byl vrah Christian již multimilionář, a tak o nic nešlo. Při náhodném hloubení kanalizačního potrubí byly mrtvoly v zahradě honosné vily 1994 odhaleny. Ačkoli sousedé i bývalá hochštaplerova manželka pojali silné podezření, udály se neuvěřitelné přehmaty: Policie vraha asi čtvrt hodiny vyslýchala a poté, co prohlásil, že je Clark Rockefeller, nejenže ho propustila, ale ještě navíc mu vydala občanský průkaz (Identity Card) a cestovní pas na ono vymyšlené jméno. Přestože se rodina multimiliardářů Rockefellerů od vraha distancovala, nic nepomáhalo. Německý delikvent byl podle amerických úřadů Rockefeller – a basta.

 

Coby Clark Rockefeller se roku 1994 oženil se Sandrou Bossovou, dcerou jedné z nejbohatších rodin v Bostonu, a odstěhoval se k ní do New Hampshiru. Poté, co se provalilo, že Clark je ve skutečnosti Christian a s klanem Rockefellerů nemá pranic společného, přitom ještě navíc je podezříván z vraždy manželů Sohusových, dala se s ním Sandra v roce 2007 rozvést.

 

Debata o hudbě na Radiožurnálu přerostla v zákopovou válku
Petr Vnouček 2. prosince 2011 • 13:13

Debata o hudbě na Radiožurnálu přerostla v zákopovou válku

 

„Celovečerní film, natočený o jeho životě režisérem Mikaelem Salomonem v Torontu s názvem Who is Clark Rockefeller (Kdo je Clark Rockefeller?), je pouze románovým zpracováním životní pouti největšího hochštaplera všech dob,“ napsal německý deník Die Welt dne 27. 11. 2011. Reportér listu New York Times Mark Seal ve své knize literatury faktu The Man in the Rockefeller Suit (Muž převlečený za Rockefellera) odhaduje majetek bavorského podvodníka na 500 000 000 dolarů.

 

Dne 15. 3. 2011 byl největší podvodník v dějinách lidstva, Christian Karl Gerhartsreiter, zatčen za podezření z vraždy a vzat do vazby. Sedmnáctého října 2011 vypracoval vrchní soud v Los Angeles obžalobu. K přelíčení má dojít 18. 1. 2012...Klíčová slova: rx, , , berwid-buquoy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music
PREMIUM X Hrátky s Ovčáčkem aneb Twitterovou hravostí proti politickým dinosaurům

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější