nahoru

VIDEO: Japonci umí rozsvítit vzduch. Představili 3D video známé z Hvězdných válek

pev17. listopadu 2011 • 08:00
Laserová promítačka
Laserová promítačka
• foto: 
YouTube.com

Sen fanoušků Hvězdných válek, kteří před čtvrt stoletím nedokázali odtrhnout oči od prostorových projekcí svých oblíbených hlavních hrdinů, je na dohled. V Japonsku už dokáží promítat rozpohybovaný 3D obraz přímo do prostoru. A v budoucnu se nejspíš dočkáme i vícebarevné verze.


Je krásné, když se fantazie ze sci-fi filmů pomalu stávají skutečností. Japonská společnost Burton představila systém laserů, které dokáží doslova rozsvítit jednotlivé molekuly vodíku a kyslíku ve vodě a vzduchu.


Před očima diváka se tak v prostoru zhmotní obraz tvořený až 50 tisíci obrazovými body, které se dokáží přeskupit deset až patnáctkrát za sekundu. Podle vývojářů ale bude v brzké budoucnosti dosažitelných 24 až 30 snímků za sekundu, které lidskému oku zajistí už téměř plynulou iluzi pohybu.


Na prezentaci představili veřejnosti obraz vytvářený zelenými lasery, které pro dosažení ostřejšího výsledku procházejí vodou. Kombinací modrých, zelených a červených laserů ale podle nich není problém docílit barevného vjemu.


Vývoj laserové "promítačky" probíhá už od roku 2006, kdy na něm začala pracovat Univerzita Keió. Vývojáři si od ní slibují mnohé - od nového nástroje pro analýzu virutálních 3D objektů v skutečném prostoru po využití v medicíně.

 

pev


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,710
29,250
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější