nahoru

VIDEO: Létání pro každého? Němci otestovali první osobní multikoptéru

pev 3. listopadu 2011 • 15:21
Testovací verze multikoptéry
Testovací verze multikoptéry
• foto: 
e-volo.com

"Tohle by mohla být budoucnost létání, moci pilotovat dopravní prostředek stejně jednoduše jako řídit auto," popisují svůj sen nadšenci z konstruktérského týmu e-volo. Trojice Němců, která doposud vyvíjela letající roboty, se pustila do většího projektu - sestrojila a na konci října i otestovala - první pilotovatelnou multikoptéru.

 

Mnohavrtulový stroj, který pohání celkem šestnáct elektromotorů, sestrojil konstruktér Thomas Senkel. Software pro řízení naprogramoval Stephan Wolf a na sedačku "odpruženou" obyčejným rehabilitačním balonem usedl paraglidista a letový instruktor Alexander Zosel.

 

Jejich multikoptéra se během prvního pokusu na letišti v jihozápadním Německu vznesla do vzduchu na minutu a půl, během níž uletěla několik metrů. Baterie by ji ale podle tvůrců měly bezpečně ve udržet "v luftu" po dobu deseti až třiceti minut. A stroj si prý poradí i se selháním až čtyř motorů.

 

 

 

 

Pokud vše dopadne dobře, mohla by se první komerční multikoptéra objevit na trhu za dostupnou cenu už v příštích letech. Uplatnění by mohla najít jako létající ambulance, taxi, které se vyhne dopravním zácpám, a třeba inspiruje i ke vzniku nových vzdušných sportů.

 

pev


Klíčová slova: rx, petr vnoucekDiskuse ke článku