nahoru

Povedená recese: Český umělec vystavil na Benátském bienále balíček sušenek

pev 2. listopadu 2011 • 15:08
Povedená recese: Český umělec vystavil na Benátském bienále balíček sušenek
foto: Tomáš Tichý

Malíř a restaurátor Tomáš Tichý napálil návštěvníky letošního Benátského bienále důmyslným žertem. Na podlahu v budově benátského Arsenalu nastražil balíček sušenek, který si kolemjdoucí milovníci moderního umění začali fotografovat v domnění, že se jedná o jeden z vystavených exponátů.

Tichý, který kromě restaurování starých obrazů vystavuje vlastní tvorbu v pražských a brněnských galeriích, na dotaz Reflexu zdůraznil, že se jedná o recesi a ne o uměleckou akci.

 

Fotografie, jež uveřejnil na svém facebookovém profilu, doprovodil autor následujícím komentářem:"K tomuto činu (který s uměním nemá nic společného) mě inspiroval párek snobů, který se rozplýval nad několika slepenými PET lahvemi vystavenými v benátském Arsenale. Umístil jsem tedy na zem sušenky, které jsem měl v kapse, několikrát je okázale vyfotil zrcadlovkou, a pak už jen fotil srocující se milovníky umění, kteří můj exponát začali studovat. Někteří před ním postáli překvapivě dlouho. Když byla skupinka obdivovatelů dostatečně veliká, sebral jsem sušenky, z jedné si ukousl a odešel jsem svůj experiment před zraky nevěřícně koukajících návštěvníků zopakovat o kus dál."

 

"Dalo by se namítnout, že si mé sušenky lidi fotili pouze jako dokument absurdnosti. Mnozí z nich však zde strávili poměrně dlouhý čas a exponát zkoumali ze všech stran, hledali v katalogu a fotili nesouvisející popisky na stěně. Většinou se na fb nepouším do 'větších akcí', ale chci se o tuto absurditu podělit s ostatními. Jinak Bienále a Benátky rozhodně stojí za vidění. Jen si dejte pozor, abyste nenaletěli na nějaké ty 'sušenky'."

pev


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.