nahoru

Chci, aby tady byla nálepka. Nový projekt oživí ulice českých měst

Petr Vnouček, Petr Vnouček26. října 2011 • 16:31
Chci, aby tady byla nálepka. Nový projekt oživí ulice českých měst
foto: Chciabytady.cz

Nálepky vylepené na pouličních lampách a lavičkách nemusí být nutně projevem vandalismu. Nový projekt „Chci aby tady“, který vzniká v ulicích Brna, se naopak snaží zpříjemnit lidem život v městském prostředí.

 

Červenobílé nálepky s polem pro napsání vzkazu, které začaly zaplavovat americká města, okouzlily webového vývojáře na volné noze Jana Pospíšila a Janu Řehákovou, absolventku teorie dějin výtvarných umění v Olomouci se zaměřením na barokní ikonografii a současné umění.

 

Se svolením americké autorky nápadu Candy Chang je počeštili a začali je rozdávat prvním zájemcům, kteří jim napsali e-mail. Rozhořčených ohlasů se údajně nebojí. Nálepky se prý dají snadno odstranit a nezanechávají fleky.

 

Filozofii projektu si podle Řehákové vytváří každý účastník sám: „Můžete glosovat dopravní situaci, společnost, sami sebe. Jedná se o druh neškodné zábavy a hry, vyjádření svých názorů a přání a zároveň sledování ostatních.“

 

„Jsme teď ve fázi rozdávání nálepek a čekáme na první fotky z terénu,“ přibližuje Pospíšil. První ohlasy zatím sbíral především po hospodách a kavárnách: „Většinou byly nadšené, ale samozřejmě bylo i několik upřímných: ‚Sorry, ale je to naprostá blbost.‘ A já se jim nedivil.“

 

Protože jde ale zároveň o internetový projekt, autoři prosí účastníky, aby své dílo vyfotografovali a snímek jim poslali elektronicky. Své místo najde na webu Chciabytady.cz, kde se v pondělí a úterý objevily první pokusy (viz galerie).

 

 

Fantazii se meze nekladou. „Je nám opravdu jedno, zda si přejete více zeleně v ulicích, mléčný automat v blízkosti vašeho bydliště, nebo snad vybetonovat otravný park před vaší školou," vysvětlují autoři na stránkách, které byly zprovozněny minulou neděli.

 

Projekt chtějí nechat žít vlastním životem a doufají, že přeroste hranice jednoho města. „Osobně jsem trošku skeptický k ‚vyšším cílům‘ projektů a pak tuplem těch, které se nějak zabývají veřejným prostorem. Ale vzhledem k tomu, že naše nálepky jsou opravdu hezké, tak je třeba lidé alespoň zaregistrují a možná je postupně inspirují k záchraně nějakého afrického černouška. Nebo alespoň k tomu, že po svém psovi příště uklidí hovínko. Člověk nikdy neví,“ dodává.Diskuse ke článku