nahoru
Očima vévody z Elgutu

Stále aktuální záhada: Skutečně je Elvis Presley mrtev nebo v poklidu tráví stáří v ústraní?

Jan Berwid-Buquoy 11. října 2011 • 10:27
Elvis Presley
Elvis Presley
• foto: 
Profimedia.cz

Pamatuji se na to jako dnes. Tehdy jsem bydlel v Západním Berlíně. Bylo to 16. srpna 1977 ve 22.36 hod. v noci a právě jsem poslouchal americký vysílač RIAS. Šlo tam o nějakou debatu v Bílém domě na téma US Army v Evropě. Náhle hlasatel pořad přerušil a chvějícím se hlasem pronesl: „Právě se z nemocnice Baptist Memorial Hospital v Memphisu dozvídám, že dnes v dopoledních hodinách zemřel ve věku 42 let The King of rock’n’roll – Elvis Presley …“ Byl jsem šokován. To přece není možné! Vždyť žádnou nemocí netrpěl. Na co asi zemřel?

 

Král amerického rock’n’rollu byl pro nás, poválečnou generaci v ČSSR, jakýmsi hlasem a symbolem „svobodného světa“, od kterého jsme byli odděleni „železnou oponou“. Samozřejmě že jeho desky nebyly nikde k dostání a musely se za silně přemrštěné ceny získávat načerno. Coby dodavatelé fungovali především studenti z arabských a afrických zemí. Studovali u nás, nakupovali ono zboží v SRN nebo Rakousku a potom ho prodávali v Praze, Brně a Bratislavě „pod rukou“ za nehorázně přemrštěné ceny. Jednalo se sice o lichvu, ale jinak to koupit nešlo …

 

Elvise prý našla v bezvědomí jeho snoubenka Ginger Aldenová dne 16. 8. 1977 v 8.00 hod. ráno na zemi v koupelně jeho honosné vily „Graceland“. Na příkaz svého osobního lékaře MUDr. George Nichopoulose bylo bezvládné tělo převezeno do nemocnice Baptist Memorial Hospital v Memphisu. Tam pouze konstatovali smrt předávkováním medikamenty. Jde o úřední verzi případu, připomínající smyšlenou legendu. Situace ve skutečnosti vypadala naprosto jinak. Podívejme se na to, co se toho dne opravdu odehrálo:

 

Onoho 16. srpna v 8.00 ráno se nacházejí v „Gracelandu“ tyto osoby: Elvis, snoubenka Aldenová, MUDr. Nichopoulos, dcera zpěváka Lisa Marie Presleyová, otec Vernon Presley, zpěvákův advokát Joe Esposito a mimo to ještě dva další manažeři, jejichž jména jsou neznámá. Dům byl již 15. 8. neprodyšně obklíčen Elvisovou ochrankou. Z logiky věci vyplývá, že všechny tyto osoby tam musely přenocovat z 15. 8. na 16. 8. 1977. Když se 16. 8. v 11.00 hod. dostavili novináři lokálního tisku, aby uskutečnili s Elvisem již dávno domluvený rozhovor, ochranka je od brány poslala pryč: „Mr. Presley nikoho nepřijímá. Jeho otci se udělalo špatně.“ Jinými slovy, agenti vycházeli z toho, že zpěvák je uvnitř budovy, ale s nikým nechce mluvit, ačkoli podle oficiální verze by měl být minimálně již dvě hodiny v místní nemocnici, a k tomu ještě nebožtíkem. Rovněž by osobním strážcům nemohl uniknout příjezd záchranky hlavní bránou. Prostě dopoledne se v kýžený den v „Gracelandu“ žádná sanitka ani nemocniční personál neobjevily.

 

Nebožtík musel být tedy dodán do Baptist Memorial Hospitalu odjinud. První nemocniční sestra připravující mrtvolu k ohledání prý údajně vykřikla: „Oh my goodness – to přece není Elvis!“ Doktoři ji přesvědčili, že podle dodaných osobních dokladů to Elvis Presley je. I když ani oni v ležícím tlouštíčkovi známého zpěváka také tak úplně nepoznávali. Podle úřední zprávy měl zpěvák zemřít na předávkování léky. Lékařský personál však zjistil, že před nimi ležící nebožtík skonal na zcela normální srdeční infarkt a v krvi se žádná nadměrná koncentrace léčiv nevyskytovala.

 

Mezi kritickými novináři vznikly od samého počátku pochybnosti. Dodnes nikdo neví, kde je vlastně král rock’n’rollu pochován. Olej do ohně přilila navíc dcera Lisa Marie Presleyová. Když se jí novináři roku 1994 ptali, zdali se bude opravdu vdávat za Michaela Jacksona, odpověděla, že se „nejdřív musí zeptat otce“. Překvapený reportér odvětil: „Otce? Ten je přece od roku 1977 mrtev.“ Dcera z trapného podřeknutí vykličkovala následujícím argumentem: „To ano, ale já s ním stojím ve spirituálním spojení. Umím vyvolat jeho ducha ze záhrobí.“

 

Jaký smysl to mělo, prohlásit Elvise Presleyho za mrtvého? Zpěvákova kariéra začala upadat již v roce 1968. Tři filmy, které v tomto roce natočil, se staly propadáky. Za celý rok 1969 nahrál celkem 36 písniček, ale kromě jediného hitu „In the Ghetto“ se stal ten zbytek ležákovým zbožím. Jeho manažer, plukovník Thomas Parker, a advokát Joe Esposito byli zajedno: jediným prostředkem k oživení scény jsou veřejná vystoupení. V lednu 1973 se začalo s televizní show „Aloha from Hawaii“, přenášenou Telstarem do celého západního světa. Představení zhlédlo okolo 500 miliónů diváků. Mělo následovat turné po všech státech USA a zde se počítalo s deseti koncerty měsíčně.

 

 

Brzo však došli jak Parker, tak Esposito k úděsnému závěru: Elvis není schopen ani fyzicky, ani psychicky tak obrovské zatížení zvládat. „The King of rock’n’roll“ neodvratně zestárl a byl se svými silami na konci. Potil se, funěl, vzdychal, pokašlával, a dokonce se začal z ničeho nic celé minuty smát. Někdy i před publikem demonstrativně smrkal a nadával. Jeho vystoupení nabývala na trapnosti. Jediným možným východiskem z hrozícího finančního krachu, jenž se mílovými kroky blížil, bylo prohlásit krále rock’n’rollu za nebožtíka – a tak Elvis Presley dne 16. 8. 1977 v ranních hodinách „zemřel“.

 

Plukovník Parker i advokát Esposito kalkulovali správně. Výsledek? Již v několika týdnech po údajné smrti legendárního zpěváka se prodalo přes 40 miliónů gramofonových desek a okolo 20 miliónů různých suvenýrů, týkajících se „zesnulého“ idolu. Jen v samotných USA každá třetí prodaná gramofonová deska byl nějaký song s Elvisem Presleym. Vynikající monografie W. A. Harbinsona „The Illustrated Elvis“ (New York 1975) se coby neprodejný artikl povalovala do 16. 8. 1977 na pultech knihkupců. Absolutní nezájem! Po údajném náhlém úmrtí Elvise byla monografie nejen takřka přes noc úplně rozebrána, ale ještě navíc muselo londýnské nakladatelství Michael Joseph Ltd. narychlo vyhotovit dotisk o nákladu 500 000 exemplářů.

 

Ačkoli „nebožtík“ zemřel 16. 8. 1977, tvrdí úřední zpráva, že byl již 18. 8. 1977 pochován na hřbitově Forrest Hill v hrobě vedle své matky Gladys Presleyové. Kdo měl zájem na takovém raketovém tempu!? V říjnu 1977 se jakási ilegální skupina pokusila hrob otevřít. Sondáží se zjistilo, že hrobka je prázdná. Zdůvodnění úřední zprávy: „Ostatky Elvise Presleyho a jeho matky Gladys byly začátkem října převezeny a uloženy v parku Gracelandu, aby se na ně fanouškové nedostali …“ Německý publicista Harry S. Ever (autor knihy „Das war Elvis Presley – Der König des Rock’n’Roll“, Mnichov 1978) prý po návštěvě Presleyho muzea v Memphisu prohlásil: „Je pochován neznámo kde, aby zloději nemohli pietní místo jeho odpočinku vydrancovat.“

 

Možná že ono „pietní místo“ je někde na Havaji, kde legendární zpěvák Elvis Presley dne 8. ledna 2011 oslavil v kruhu rodinném své 76. narozeniny …Diskuse ke článku