nahoru

Překvapení: práce není to, co nám pije krev. Ukázal to rozbor našich zpráv na Twitteru

Jan Rádl, aja 30. září 2011 • 09:26
Překvapení: práce není to, co nám pije krev. Ukázal to rozbor našich zpráv na Twitteru
foto: flickr.com/photos/emmaline (CC licence)

Tým sociologů Cornellovy univerzity v USA zveřejnil průzkum výkyvů nálady v průběhu dne, a to na základě statusů odesílaných uživateli na síť Twitter. Výsledky průzkumu čerpaly z více než půl miliardy zpráv od 2.4 milionů uživatelů z 84 zemí světa.

 

Sociologové porovnávali, kdy jsou slova v průběhu týdne nejpozitivnější a kdy naopak nejvíce negativní. Výsledná data překreslili do grafu. Podle všeho se uživatelé nejlépe cítí kolem snídaně, pak nálada rychle klesá a kolem podvečera opět začíná stoupat. Víkendy jsou sice veselejší, ale výkyvy se opět opakují.

 

Psycholog z harvardské univerzity Dan Gilbert ale v článku NY Times upozorňuje, že výzkum má své slabiny. “Uživatel spíš napíše to, co si myslí, že se bude dobře číst druhým. Nepíše o tom, jak se cítí.” Autoři průzkumu Scott A. Golder a Michael W. Macy přiznávají, že při vyhodnocování dat s tímto počítali a snažili se tento trend korigovat.

 

Hledali především klíčová slova, která poté rozlišili jako negativní, nebo pozitivní. Také přihlíželi k používání emotikonů - "smajlíků". Jako data použili až 400 zpráv od 2,4 milionu uživatelů. Sbírali je od února 2008 do ledna 2010. Výslednou studii publikovali v časopise Science.

 

Pozoruhodné jsou obzvláště výsledky ohledně víkendů “Předpokládali jsme, že se uživatelé budou cítit lépe o víkendech, jelikož nemají rádi chození do práce. To se ale nepotvrdilo. Je to jasný důkaz toho, že práce není to, co řídí naší náladu. Naší náladu řídí biologické a cirkadiánní rytmy.” Narážel přitom na to, že se výkyvy v náladách uživatelů v průběhu víkendového dne výrazně neliší od nálady ve dni pracovním.

 

Sociologové se ke zprávám na síti Twitter dostali přes speciální rozhraní, které používají vědci pro zpracování dat. Zároveň naprogramovali vlastní stránku timeu.se, kde si kdokoli může vyzkoušet, jak často se na Twitteru objevují konkrétní slova.

 

V grafech je třeba vidět, že v pátek a v sobotu se moc nepíší úkoly a studenti to pak horko těžko dohánějí o nedělích:

 

Kdy píšeme domácí úkoly?

 

...nebo že páteční odpolední dopravní špička je peklo, ale ta ranní je milosrdná.

 

Kdy se twítuje o dopravní zácpě

 

nebo že víkendovou snídani si výrazně víc užíváme. A samozřejmě výrazně později.

Kdy se twítuje o snídani

 

...a slanina poráží párky.

 

Máme radši slaninu nebo párky?

 

 

 

 

Jan Rádl, aja


Klíčová slova:Diskuse ke článku