nahoru

Dokážou (virtuální) opice sepsat kompletní Shakespearovo dílo? Dvě knihy už zvládly!

aja 27. září 2011 • 09:42
Ještě pár nekonečen kamarádů a Shakespeare je hotov
Ještě pár nekonečen kamarádů a Shakespeare je hotov
• foto: 
Profimedia.cz

Virtuální opičky náhodně mlátí do virtuálních kláves a čekají, kdy se jim podaří metodou pokus-omyl přepsat kompletní Shakespearovo dílo.

 

Programátor Jesse Anderson se jal ověřit populární "teorii o nekonečném počtu opic" (Infinite Monkey Theorem). Ta tvrdí, že pokud byste měli nekonečný počet opic s nekonečným množstvím času, jistě by jednoho dne jen náhodným mačkáním kláves vytvořily celé Shakespearovo dílo.

 

Přišel tedy s naprosto ujetým experimentem. Vytvořil virtuální opičky, které mačkají náhodné klávesy. Systém zkontroluje, jestli shluk znaků náhodou není smysluplné slovo a jestli jej náhodou nepoužil Shakespeare v nějaké své knize. Cílem je, aby opičky takhle postupně přetvořily kompletní tvorbu Williama Shakespeara.

 

A opičky se činí. Už přetvořily Milenčin nářek a zrovna dnes ráno dotáhly do konce i Bouři. Gratulujeme.

 

K přetvoření celého Shakespeara jim chybí již jen pár set slov. William tam opičkám navzdory schoval pár zákeřných výrazů. Jejich boj můžete sledovat na této stránce.

 

Jesse Anderson tvrdí, že si chtěl prostě vyzkoušet možnosti několika programů a internetových služeb a tohle mu přišlo jako obzvlášť zajímavý nápad. Velkou inspirací mu byli také Simpsonovi a epizodka, ve které pan Burns zaměstnává armádu opic, která pracuje na knižním hitu. Podívejte se na video:

 

 

Podobné experimenty se již odehrály, ale s výrazně menšími úspěchy. Podle Fox News dali v roce 2003 britští vědci šesti opičkám klávesnici a čekali, co se stane. Napsaly jen pět stránek, převážně naplněných písmenem S (začaly ale dobře: S jako Shakespeare), pak se na klávesnici vrhly s kameny a následně ji pomočily a pokálely.

aja
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.