nahoru

Vesmírné snímky nejsou v médiích pravé. Kdo tedy vyrábí ty, které známe?

Adam Kolář 25. září 2011 • 06:00
Vesmír
Vesmír
• foto: 
Profimedia.cz

Snímky z různých koutů vesmíru, kterých je v nejednom médiu, ať už tištěném, či tom internetovém, opravdu hodně, nejsou většinou originály. Není ani divu. Originální snímky mají pro laické oko vypovídající hodnotu nula.

Zkrátka černý flek s bílými skvrnami a sem tam nějakým dalším flekem. Nad originálními snímky sedí několik expertů a kolikrát jim zabere týdny, než z jedné fotografie něco vyčtou. Proto valná většina těchto snímků musí projít úpravou, aby byla pro veřejnost srozumitelnější. Musí si však zachovat původní rysy a parametry. Není tedy divu, že podobné záležitosti obstarávají pro NASA dva lidé.

 

Poté, co vědci a experti na otevřený vesmír rozluští originální snímky, předají je Dr. Robertu Hurtovi a Timu Pylovi. Říkejme jim výtvarníci. Tito výtvarníci dokáží vnímat vědecké klikyháky na originálních fotografiích a zároveň je „přeložit“ do lidské řeči. Lépe řečeno, tyto fotografie předělají do podoby, jak je známe z časopisů či článků o vesmíru.

 

Robert Hurt rozluští data, jež k fotografiím dostanou od vědců a expertů, která se pak pokouší přetlumočit v obrázky. Je to trochu Matrix. Spousty čísel musí dát dohromady obrázek planety, jejž pak kolega Pyle doladí o nějaký ten raketoplán pro lepší představu velikosti planetky, doladí zbytek vesmíru či barvy. Podivuhodné je, že tito dva si kolikrát musí domýšlet barvy, kterými planetky i celý vesmír vybarví.

 

 

Podle výpočtů se totiž dá opravdová barva jen odhadovat. Hurt tvrdí, že kolikrát i přimalují nějakou tu bouři či vesmírný odpad, aby snímek nabyl na zajímavosti. Často se prý i stane, že rozpoložení hvězd na finálních snímcích je zcela jiné než v originále. Například takové slunce se vždy dává nejvýš. Jakou má tedy vesmír opravdu podobu, asi ani nechtějme vědět. Mohli bychom být hodně zklamáni, jak je nudný.Diskuse ke článku