nahoru
Popkultura Radima Bartíka

Muslimští pankáči: Realita taqwacoru napodobuje umění

Radim Bartík 15. září 2011 • 13:53
Taquacore
Taquacore
• foto: 
Youtube.com

Jediná kniha mladého amerického muslimského spisovatele inspirovala vznik úplně nové undergroundové scény. Punk’s not dead! Muslimští pankáči? Existují.

Sami sebe pojmenovali Bastardi nebo Revoluce. Jenže v jejich rodné řeči je to pákistánsky a arabsky spíše Kominas a Al-Thawra. Jsou to muslimové, ale vyznávají punk. Tomu, co hrají, se říká „taqwacore“. Název vznikl spojením dvou termínů. Taqwa vyjadřuje islámský koncept lásky a strachu z Alláha. Hardcore je subžánr punkrockové muziky. Celkem nářez. Zvlášť, když na začátku všeho byla jedna kniha.

 

 

Korán určitě taky sehrál svou roli, ale celou muslimskou punkovou scénu si původně vymyslel spisovatel Michael Muhammad Knight v románu The Taqwacores. Příběh se odehrává v domě v americkém Buffalu. Různorodá skupina mladých muslimů, kterým nevyhovuje místní mešita, se v něm schází k pravidelným motlitbám. Pak dorazí pankáči a začíná pařba. Mladí muslimové hulí, řeší, jaké sexuální praktiky by ještě Alláh skousl, případně vedou džihád mysli se svými genitáliemi.

 

 

 

Knížka inspirovala vznik muslimských punkových kapel. Filmová adaptace Taqwacore: Islámský punk se po Sundance objevila i v programu našich filmových festivalů. Skuteční Taqwacores se často staví odmítavě k tradicionalistickému pojetí islámu. Dokonce jsou mezi nimi gayové a lesby. Snaží se ukázat, že víra může mít široký záběr. Někteří konzervativní muslimové je ale mají za kacíře a ostatní znervózňuje islám. Takže snadno naštvou obě kultury. Pro punk ideální.

Radim Bartík


Diskuse ke článku