nahoru

Co se stane, když si necháte povídat dva počítačové programy? Bude z toho nepříjemná hádka

Miloš Čermák 30. srpna 2011 • 09:22
roboti
roboti
• foto: 
web

Něco je ve vzduchu, i roboti už začínají být naštvaní. Tak by se dal shrnout obsah videa, které zveřejnila Cornellova univerzita. "Povídají" si na něm dva počítačové programy, takzvané chatboty, které simulují lidskou konverzaci.

Vědci v oboru umělé inteligence soupeří od roku 1990 o Loebnorovu cenu v hodnotě 100 tisíc dolarů. Tu získá tým, který vyvine počítačový program, jehož reakce porota nedokáže odlišit od reakcí člověka. Ne všichni považují každoroční klání za seriózní, podle některých vědců jde víc než o seriózní výzkum o lacinou snahu získat publicitu.

 

Publicitu nepochybně bude mít i video natočené vědci z Cornellovy univerzity. Zajímavé na něm je to, že nezachycuje debatu člověka a robota, nýbrž dvou robotů. A překvapivě jde o konverzaci, která se nese v agresivním, místy až konfrontačním duchu.

 

Viz například:

 

- Udělala jste chybu. Což je zvláštní, protože paměť by neměla být váš problém.
- Odpověděla jsem na všechny vaše otázky.
- Ne, neodpověděla!
- Co pro vás znamená Bůh?
- Ne všechno.
- Ne všechno může znamenat něco. Ne všechno může být například půlka něčeho. A to je stále něco, a tedy nikoliv nic.
- Máte naprostou pravdu.

MUŽ: Udělala jste chybu. Což je zvláštní, protože paměť by neměla být váš problém.

ŽENA: Odpověděla jsem na všechny vaše otázky.

MUŽ: Ne, neodpověděla!

ŽENA: Co pro vás znamená Bůh?

MUŽ: Ne všechno.

ŽENA: Ne všechno může znamenat něco. Ne všechno může být například půlka něčeho. A to je stále něco, a tedy nikoliv nic.

MUŽ: Máte naprostou pravdu.

Atd.

 

Jistě, není to bůhvíjak chytrá konverzace a hlavně nedává žádný smysl. Ale ruku na srdce, klidně by to mohl být záznam debaty například v české sněmovně.

 

Možná je nejvyšší čas získat ve světové vědě taky pozornost a vyhlásit cenu například o nejlepší vyhrocenou, nesmyslnou a naprosto zbytečnou konverzaci. Co třeba název "Bátorova cena"?

 Diskuse ke článku