nahoru

Výrobci cigaret se soudí kvůli odpudivým obrázkům na krabičkách

Adam Kolář 21. srpna 2011 • 08:00
Cigarety
Cigarety
• foto: 
fda.gov

Pět amerických tabákových společností podalo hromadnou žalobu na stát. Konkrétně na FDA, tedy Úřad pro potraviny a léčiva. Celý humbuk vznikl kvůli nové grafice, jež se má od září tohoto roku objevovat na všech krabičkách cigaret a varovat tak před následky, které kuřákům hrozí.

V Americe dodnes nemají na krabičkách cigaret pro nás již známé nápisy, jež by varovaly před následky, které s sebou kouření přináší. Varování je jen z boku a opravdu maličkým písmem. FDA se tedy po pětadvaceti letech rozhodl varování zpřísnit. Nová grafika, jež má od září zdobit každou krabičku po celých Státech, je opravdu drsná. Zobrazuje různé nádory, zničené plíce, černé zuby a nehty, či dokonce mrtvé tělo na pitevně.

 

 

Podle společností RJ Reynolds Tobacco (Camel a Winston), Commonwealth Brands, Lorillard Tobacco (v Americe velice populární Newport a True), Liggett Group a Santa Fe Natural Tobacco porušuje FDA jejich ústavní právo na svobodu projevu. V kostce jde o to, že podle nich nemá stát žádné právo chtít po výrobcích tabáku, aby podporovali protikuřáckou kampaň, a ještě ji tiskli na své produkty.Klíčová slova:Diskuse ke článku