nahoru

Smutní chlapci na burzovním parketu. Podívejte se!

Miloš Čermák 9. srpna 2011 • 08:00
brokers
brokers
• foto: 
web

Jak se pozná, že se blíží nebo už začala finanční krize? Na blogu nazvaném "Makléři s rukama na obličeji" začnou přibývat nové fotografie.

 

Dlouho nesla poslední publikovaná fotografie datum 8. května, ve čtvrtek 4. srpna ovšem začaly přibývat další. A nejspíš ještě budou. Jaký je účel blogu, kde nenajdete nic jiného než porůznu posbírané fotografie obchodníků s hlavou v dlaních? Vůbec žádný. Až na to, že jsou - zvlášť v tomto množství - zároveň legrační i děsivé.
Stejně jako stále rostoucí americký dluh, který byl - vedle problémů eurozóny - asi hlavním spouštěcím mechanismem současných potíží. Jak dluh roste, můžeme samozřejmě pozorovat online (http://www.usdebtclock.org), v Reflexu jsme vám ukázali i působivou vizualizaci. Připomeňme, že kdybychom ze stodolarových bankovek "postavili" mrakodrap, bude o dost vyšší než newyorský Empire State Building. (http://www.coolinfographics.com/blog/2011/8/8/visualizing-the-us-debt.html)
Kdo nevěří webu, může aktuální výši dluhu vidět na "dluhových hodinách" na Manhattanu. Původně byly na 42. ulici nedaleko Time Square, kde je v roce 1989 nechal pověsit podnikatel Seymour Durst. (http://en.wikipedia.org/wiki/National_Debt_Clock) V té době byl mnohonásobně nižší než dnes, méně než "pouhé" tři bilióny dolarů. Teď je to přes 14 biliónů.
V letech 2000 až 2002 byly hodiny dočasně mimo provoz, protože dluh klesal, a s tím jejich konstruktér nepočítal. Ale tyhle krásné roky jsou pryč a dluh překonává všechny rekordy. Nový model hodin se přestěhoval z Times Square na Šestou Avenue. Zda bude ovšem nová funkce "odečítání" využita, je otázka.
Což ostatně naznačuje i infografika, která vývoj dluhu (i kongresem schváleného dluhového stropu) ukazuje v čase. Až na výjimky mířil dluh vskutku pouze vzhůru.

Dlouho nesla poslední publikovaná fotografie datum 8. května, ve čtvrtek 4. srpna ovšem začaly přibývat další. A nejspíš ještě budou. Blog se zoufalými makléři patří k webovým stránkám, které se o budoucnost bát nemusí.

 

Jaký je účel blogu, kde nenajdete nic jiného než porůznu posbírané fotografie obchodníků s hlavou v dlaních? Vůbec žádný. Až na to, že jsou - zvlášť v tomto množství - zároveň legrační i děsivé.

 

Ale tenhle blog není zdaleka osamocený, v podstatě ten samý obsah má web nazvaný "Smutní chlapci na burzovním parketu". I ten má hezkou várku aktuálních fotek a k životu se probudil po několika měsících.

 

Proč zrovna teď? Vedle problémů eurozóny byla spouštěcím mechanismem dnešních potíží jednání o navýšení stropu amerického státního dluhu. Jak dluh roste, můžeme samozřejmě pozorovat online, v Reflexu jsme vám už dříve ukázali působivou vizualizaci.

 

Připomeňme, že kdybychom ze stodolarových bankovek "postavili" mrakodrap, bude o dost vyšší než newyorský Empire State Building.

 

Kdo nevěří webu, může aktuální výši dluhu vidět na "dluhových hodinách" na Manhattanu. Původně byly na 42. ulici nedaleko Time Square, kde je v roce 1989 nechal pověsit podnikatel Seymour Durst.

 

V té době byl mnohonásobně nižší než dnes, méně než "pouhé" tři bilióny dolarů. Teď je to přes 14 biliónů. V letech 2000 až 2002 byly hodiny dočasně mimo provoz, protože dluh klesal, a s tím jejich konstruktér nepočítal.

 

Ale tyhle krásné roky jsou pryč a dluh překonává všechny rekordy. Nový model hodin se přestěhoval z Times Square na Šestou Avenue. Zda bude ovšem nová funkce "odečítání" využita, je otázka.

 

Což ostatně naznačuje i infografika, která vývoj dluhu (i kongresem schváleného dluhového stropu) ukazuje v čase. Až na výjimky mířil dluh vskutku pouze vzhůru.

 

 

U.S. Debt Ceiling Crisis

Created by OANDADiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře