nahoru

Boj o kácení na Šumavě má svůj vlastní "hitlerovský virál"

Miloš Čermák 3. srpna 2011 • 14:34
Hitler na Šumavě
Hitler na Šumavě
• foto: 
YouTube.com

"Přece nebudu já, král Šumavy, čekat, až někoho napadne odvolat Chalupu," křičí Hitler německy, my však můžeme číst české titulky. "Kůrovec mě nezajímá... Být po mém, nechám to vykácet od Rakous až do Budějic!" Ano, jsme ve Vůdcově stanu v roce 1945 a před našima očima se lámou dějiny.

 

Parodií slavné scény, která se odehrává v Hitlerově bunkru, jsou na YouTube tisíce. Těžko říct, čím je scéna z německého filmu Pád Třetí říše (z roku 2004) tak přitažlivá, ale jak se ukazuje, lze ji "naroubovat" na jakoukoliv aktuální scénu. Počínaje problémy firmy Nokia ... a konče třeba bojem o kácení na Šumavě.
Právě tuto parodii zveřejnil na YouTune uživatel Lýkožrout. Jak v komentáři zdůrazňuje, nepatří k žádné ekologické organizaci, ale štve ho zkreslování a zjednodušování médií, která o kácení a boji proti němu referují. "Štve mě, že se o to lidi málo zajímají a dělají si povrchníá názor," píše.
YouTube do podzimu 2010 parodie odstraňovalo, a to na žádost producentů filmu. Ti se však už s popularitou dotyčné scény smířili a šíření parodií nebrání. Režidér Filmu Oliver Hirschbiegel dokonce v rozhovoru s New York Magazine v roce 2010 řekl, že se mu parodie líbí, považuje je za vtipné a v určitém smyslu naplňují i cíl, s jakým film původně vznikl.


Parodií slavné scény, která se odehrává v Hitlerově bunkru, jsou na YouTube tisíce. Těžko říct, čím je scéna z německého filmu Pád Třetí říše (z roku 2004) tak přitažlivá, ale jak se ukazuje, lze ji "naroubovat" na jakoukoliv aktuální událost. Počínaje problémy firmy Nokia ... a konče třeba bojem o kácení na Šumavě.

 

 

Právě tuto parodii zveřejnil na YouTube uživatel Lýkožrout. Jak v komentáři zdůrazňuje, nepatří k žádné ekologické organizaci, ale štve ho zkreslování a zjednodušování médií, která o kácení a boji proti němu referují. "Štve mě, že se o to lidi málo zajímají a dělají si povrchní názor," píše.

 

YouTube do podzimu 2010 parodie odstraňovalo, a to na žádost producentů filmu. Ti se však už s popularitou dotyčné scény smířili a šíření parodií nebrání. Režisér Filmu Oliver Hirschbiegel dokonce v rozhovoru s New York Magazine v roce 2010 řekl, že se mu parodie líbí, považuje je za vtipné a v určitém smyslu naplňují i cíl, s jakým film původně vznikl.Diskuse ke článku