Ve středočeských Brdech začalo natáčení filmu Anthropoid. Hrát v němu bude i Jamie Dornan | Reflex.cz
nahoru

Ve středočeských Brdech začalo natáčení filmu Anthropoid. Hrát v němu bude i Jamie Dornan

ČTK, Tereza Stonišová23. července 2015 • 14:00
Ve středočeských Brdech začalo natáčení filmu Anthropoid. Hrát v němu bude i Jamie Dornan
foto: ČTK

Britský režisér Sean Ellis se se svým štábem usídlil ve středočeských Brdech, konkrétně ve Vojenském újezdu. Štáb proměnil místní lesy do zimního období. Prostředí bude simulovat konec roku 1941. Anthropoid, krycí název atentátu na Reinharda Heydricha, můžeme označit za jeden z nejvýznamnějších okamžiků československé historie, který ovlivnil chod nejen tehdejšího Protektorátu, ale i mezinárodního dění. 

„Iluzi zimní krajiny pomohl vytvořit umělý sníh z celulózy, kterého jsme použili 6000 metrů čtverečních. Úklid lesa se poté prováděl ručně,“ uvedla Donátová. Režisér Ellis obsadil hlavní role parašutistů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka herci Jamie Dornanem a Cilianem Murphym. Gabčíkovu partnerku Lenku Fafkovou si zahraje Aňa Geislerová. Partnerkou Jamieho Dornana bude Charlotte Le Bon známá z filmu Láska na kari. Téma atentátu, stejně jako události, které operaci Anthropoid předcházely, a tragické následky, které čin přinesl, se staly námětem mnoha domácích filmových nebo televizních snímků. Nyní se příběhu ujal zahraniční tvůrce. Kromě Brd se má natáčet i v Praze a okolí. Režisér se štábem vybrali místa tak, aby bylo možno dosáhnout maximální autenticity.

„Poprvé jsem se začal zajímat o příběh operace Anthropoid v roce 2002, kdy jsem viděl televizní dokument o této události. Nikdy předtím jsem o operaci neslyšel a byl jsem doslova uchvácen činy a skutečnostmi, které jsem viděl,“ režisér Ellis. „Chci, aby to byl film plný emocí, ne epické válečné drama. Jde mi o osudy Kubiše a Gabčíka, chci poznat, co cítili,“ dodal.

Režisér a scenárista Ellis se proslavil krátkým filmem Cashback (2004), komediální miniaturou z noční směny jednoho supermarketu, s níž se každý zaměstnanec vyrovnává po svém. Snímek nominovaný na Oscara se stal o dva roky později základem celovečerního stejnojmenného filmu. Před dvěma lety překvapil Ellis své fanoušky sociálním dramatem Metro Manila, za které získal diváckou cenu na festivalu v Sundance, British Independent Film Award a nominaci na cenu BAFTA.

 

ČTK, Tereza Stonišová

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější