nahoru

Vítězem Oscarů je snímek Birdman, získal čtyři sošky včetně nejlepšího filmu

23. února 2015 • 06:36
Režisér filmu Birdman Alejandro González Iňárritu
Režisér filmu Birdman Alejandro González Iňárritu
• foto: 
Profimedia.cz

Nejlepším filmem letošního udílení Oscarů se stal Birdman. Jeho režisér Alejandro González Iňárritu si rovněž odnesl zlatou sošku pro nejlepšího režiséra. Snímek, který byl nominován v devíti kategoriích, získal celkem čtyři ceny. Oscara za nejlepší ženský herecký výkon dostala Julianne Mooreová za film Still Alice, kde ztvárnila učitelku s Alzheimerovou chorobou. Nejlepším hercem se stal Eddie Redmayne, který hrál ve filmu Teorie všeho tělesně postiženého slavného vědce Stephena Hawkinga.

Předávání prestižních filmových cen Oscar probíhalo v divadle Dolby Theatre v Los Angeles. Prvním oceněným večera se stal Jonathan Kimble Simmons, který získal sošku pro nejlepšího herce ve vedlejší roli za ztvárnění bezohledného učitele hudby ve filmu Whiplash.

Nejlepším neanglicky mluveným filmem se stal polský snímek Ida. Černobílý film popisuje život v Polsku za druhé světové války a po ní. Polsko tak získalo vůbec prvního Oscara v historii v této kategorii. Polský film byl přitom nominován na toto prestižní ocenění od roku 1963 již desetkrát. Režisér Pawel Pawlikowski byl ze zisku ceny nadšený a v zákulisí novinářům řekl: "Je to vzrušující, fantastické. Doufám, že to povzbudí svět, aby se znovu začal dívat na polské filmy a polské filmaře to přiměje zariskovat."

Cenu v kategorii celovečerní dokument získal snímek CitizenFour Laury Poitrasové o bývalém zaměstnanci amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi, který upozornil na plošné sledování komunikace, jež tyto služby provádějí.

Tříhodinový ceremoniál moderoval herec Neil Patrick Harris známý z oblíbeného televizního sitcomu Jak jsem poznal vaši matku. Každý z 20 letošních nominovaných v hereckých kategoriích je běloch, což je teprve potřetí od roku 1998 - naposledy se tak stalo v roce 2011. Právě narážkou na tento fakt zahájil Harris své úvodní vystoupení. "Dnes tu oslavujeme ty nejlepší a nejbělejší hvězdy Hollywoodu, tedy pardon ty nejskvělejší," uvedl.

Během ceremoniálu vystoupila například zpěvačka Lady Gaga u příležitosti pocty pro muzikálový film Za zvuků hudby, který vznikl přesně před padesáti lety.

Šedesátiletý Simmons byl nominovaný na Oscara vůbec poprvé. Zlatou sošku si rovněž poprvé odnesla i Patricia Arquetteová za roli matky hlavního hrdiny ve filmu Chlapectví. Arquetteová ve své děkovné řeči vzdala hold "všem ženám, které porodily a platí daně". "Bojovali jsme za rovná práva pro každého. Nyní je načase, aby existovala i rovnost ve výši platů," dodala a vysloužila si obrovský potlesk publika, zejména své herecké kolegyně Meryl Streepové.

Komedie Grandhotel Budapešť byla nominována v devíti kategoriích a získala čtyři ceny - za nejlepší kostýmy, masky, hudbu a za výpravu a dekoraci. Cenu za vizuální efekty sci-fi snímek Interstellar. Nejlepším animovaným filmem se stala Velká šestka.Diskuse ke článku