nahoru

Holub, který seděl na větvi a přemýšlel o životě. Co to je? Film, který vyhrál festival

ČTK 7. září 2014 • 18:00
Roy Andersson
Roy Andersson
• foto: 
Profimedia

Zlatého lva za nejlepší film si z letošního mezinárodního filmového festivalu v Benátkách odváží snímek švédského režiséra Roye Anderssona „Holub, který seděl na větvi a přemýšlel o životě“. Oznámila to v sobotu večer festivalová porota.

Anderssonovo komediální drama je posledním snímkem z jeho trilogie o způsobu života po filmech Písně z druhého patra a Ty, který žiješ. Název posledního filmu odkazuje na obraz Pietera Brueghela staršího Lovci ve sněhu. Na obraze jsou mimo jiné ptáci, kteří pozorují krajinu. Andersson si představil, že ptáci se dívají na lidi pod sebou a přemýšlejí, co dělají. Ve filmu je množství různých postav a vypráví se v něm o potřebě lásky, našem zmatku, velikosti a malosti, zranitelnosti, velkých lžích, opuštění a věčné touze po přátelství.

Andersson řekl, že jeho cílem bylo najít poezii v banálnostech. Při přebírání ceny uvedl, že ho v jeho díle velmi ovlivnil italský neorealistický film Zloději kol, který v roce 1948 natočil Vittorio De Sica.

Stříbrného lva pro nejlepšího režiséra získal ruský režisér Andrej Končalovskij, který na festivalu soutěžil s filmem Bílé noci pošťáka Alexeje Trjapicyna).

Velkou cenu porota udělila dokumentu o masakrech v Indonésii 60. let Jak vypadá mlčení, který natočil režisér Joshua Oppenheimer.

Česká kinematografie letos v soutěži žádný snímek neměla. Československý film si odnesl Zlatého lva jednou, a to v roce 1947 za snímek Karla Steklého Siréna.

Filmový festival v Benátkách je nejstarší na světě a spolu s festivaly v Berlíně a Cannes patří k nejdůležitějším.

ČTK


Diskuse ke článku