nahoru

Pomalovali Berlínskou zeď

Petr Vrabec13. června 2014 • 13:00
Pomalovali Berlínskou zeď
foto: archiv

Na šesti kilometrech zdi, která oddělovala za socialismu západní a východní Berlín, namalovali v úrovni očí bílou čáru. Malovali v sádrových maskách. Komunistická státní bezpečnost je zatkla a v kriminále si za tento politický protest odseděli několik měsíců.

Kromě legendy graffiti, T-Kida z newyorského gangu, dorazila dnes na Past Present Fest do Trafačky v pražských Vysočanech totiž i pětice berlínských politických sprejerů. Proslavili se tím, že v poslední dekádě malovali po zdech protesty proti totalitnímu režimu východního Německa. Jejich nejúspěšnější akce se datuje do roku 1986, nesla název Zara a šlo právě o onu bílou čáru.

Skupina tak chtěla poukázat na fakt, že západní část Berlínské zdi začala být spíše výstavní galerii pop-artových umělců ze Západu. Kde právě barevné graffiti mazaly hrůzný význam zdi. Která na několik desetiletí rozdělila rodiny a zemi na dva státy.

Pohovořit s pěticí těchto politických sprejerů, kteří dodnes nezveřejnili své pravé identity a žijí pod přezdívkami, bude možno v pátek navečer a v sobotu dopoledne. Jejich výstavu Die Mauer můžete shlédnout v galerii PuppenKlinik v Trafačce. Doprovodnou hudbu k výstavě vytvořila Anja Kaufmann a animaci Martina Chwistková.

Na co se můžete těšit

13. 6. 2014 - Vernisáž výstavy Die Mauer, diskuze s politickými sprejery z 80. let, premiéra dokumentu Style Wars 2 Galerie Puppenklinik, Trafačka, Kurta Konráda 1, Praha 9

14:00 - 15:30 Workshop pro děti s německou street artovou umělkyní Alletshy. S dětmi vytvoří street artové šablony, které následně nasprejují na zahradní zeď Trafačky.

17:00 - 04:00 Představení výstavy Die Mauer v galerii Puppenklinik. Výstava obsahuje 16 fotografií Berlínské zdi s politickým graffiti, které vznikly v západním Berlíně před rokem 1989.

19:15 - 19:30 Performace s názvem Real-Time-Interaction. Graffiti umělci naučí negraffiti umělce z Neussu graffiti přes Skype. Malwina Steinhoff, Pia Karaus, Kay Kaul, Melanie Richter.

19:30 - 20:30 Diskuse s politickými sprejery z Německa, kteří v 80. letech aktivně malovali na západní straně Berlínské zdi.

21:00 - 22:10 Premiéra dokumentu Style Wars 2 navazující na kultovní graffiti dokument Style Wars, který natočil Henry Chalfant před 30 lety v New Yorku. Po premiéře debata s autory Amosem a Velim.

Djs: Dj Nox.Diskuse ke článku